W Warszawie powstaje budynek z wyjątkową elewacją zastosowaną m.in. przy wielu stadionach

2021.10.01

W przyszłym roku kompleks Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zyska budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, który będzie funkcjonował jako interdyscyplinarne laboratorium badań, przestrzeń twórcza oraz miejsce współpracy, spotkań i debat.

Na budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, a to oznacza, że wykonawca inwestycji zakończył prace konstrukcyjne i przystąpił do realizacji kolejnego etapu budowy.

Nie wystarczy tylko zachęcać najzdolniejszych naukowców, aby prowadzili badania, ale trzeba też zadbać o to, aby z tych badań wyniknęło coś pozytywnego nie tylko świata nauki, ale również dla praktycznych zastosowań. Z tą myślą tworzymy Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Po pierwsze, dlatego żeby mogli się tu spotkać naukowcy z bardzo różnych dziedzin, na styku których bardzo często powstają innowacje. Po drugie, dlatego żeby wszystko to co tutaj zostanie wymyślone, miało szansę na zastosowanie w rzeczywistości – w biznesie czy dla rozwoju miasta – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Pierwsze prace budowlane na działce w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik ruszyły w sierpniu 2020 roku. W ponad rok gotowa jest już stalowa konstrukcja obiektu, podstawowa elewacja z przeszkleniami, ciągi komunikacyjne, a także pokrycie dachu. Obecnie wykonawca wykonuje ściany wewnętrzne wraz z instalacjami i innymi przyłączami.

Ciekawym elementem architektonicznym Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest elewacja, która wypełniona została powietrzem dwuwarstwowych poduszek ze specjalnej membrany.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie po ukończeniu stanie się przestrzenią do prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych. W obiekcie mieściły się będą laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych. Dodatkowo powstanie duży warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich.

Nowy obiekt na mapie Warszawy będzie miał cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia Pracowni wyniesie około 6 000 metrów kwadratowych. Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest Unibep.

Całkowity koszt budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ponad 82 mln zł., z czego część pochodzi z unijnych środków.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.