Centrum Nauki Kopernik zyska ciekawego sąsiada

2021.07.27

Trwa budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie interdyscyplinarnym centrum badawczo-rozwojowym z najnowocześniejszym sprzętem i laboratoriami. Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem, a ich finisz zaplanowano na przyszły rok.

W sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik na Powiślu widać już gotową konstrukcję stalową pracowni. Wylano również część betonowych schodów wewnętrznych i zakończono prace żelbetowe związane ze stropem dachu. Wykonawca rozpoczął obecnie montaż elewacji i szklenie obiektu oraz prace związane z instalacjami wewnętrznymi. Jeszcze w tym miesiącu dobiegną końca roboty izolacyjne i betonowanie schodów.

Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie miała łącznie cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Łączna powierzchnia obiektu wyniesie około 6 000 mkw., a jednorazowo w pracowni będzie mogło się zmieścić 600 osób. W PPK prowadzone będą interdyscyplinarne prace badawczo-rozwojowe, a sama pracownia połączy badania z zakresu edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych.

Znajdą się w niej laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także duży warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich.

Rozstrzygnięty został także pierwszy z przetargów dotyczących wyposażenia placówki w mobilny system do przeprowadzania obserwacji.

Za koncepcję architektoniczną odpowiada wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Unibep. Łączny koszt budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to około 82 mln zł netto, z czego część pochodzi ze środków unijnych.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • sadads
  Gość
  2021-07-27 11:09:39
  wizualizacje pokazują zupełnie inny budynek, na zywo jest znacznie mniejszy niz na wizu...

 • sadads
  Gość
  2021-07-27 11:09:39
  wizualizacje pokazują zupełnie inny budynek, na zywo jest znacznie mniejszy niz na wizu...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.