Gotowa Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego z nietypową na skalę Polski elewacją


2022.07.12
Autor: Piotr Maślak
Zakończyła się realizacja nowej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, która stanęła w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Budynek posiada elewację ETFE, która jest nowością na skalę Polski i najbardziej nietypową częścią całej konstrukcji obiektu. W budynku jednorazowo będzie mogło przebywać 600 osób.

Niespełna dwa lata trwała budowa nowej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego - projektu, który od samego początku był prowadzony w metodologii BIM. Inwestycja jest częścią kompleksu składającego się z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Z Centrum Nauki Kopernik skomunikowana jest podziemnym łącznikiem o długości około 25 m.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - co to?
Nowa przestrzeń na mapie Warszawy jest miejscem prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych. Pracownia łączy badania z zakresu edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych. W budynku znajdą się laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Ponadto zaplanowano duży warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Całość uzupełniona zostanie o przestrzeń biurową oraz showroom.

Nowa siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to 3-kondygnacyjny budynek z jedną kondygnacją podziemną o łącznej powierzchni około 6 000 metrów kwadratowych. Jednym z trudniejszych zadań, jakie miał przed sobą generalny wykonawca, było wykonanie podziemnego łącznika o długości ok. 25 m. Wymagało to od firmy Unibep wejścia na głębokość ok. 6 m pod istniejący budynek Centrum Nauki Kopernik.

Nowy budynek PPK znajduje się w odległości mniejszej niż metr od Tunelu Wisłostrady – trasy szybkiego ruchu wzdłuż lewego brzegu Wisły. Siedziba powstała jako częściowo nadwieszona konstrukcja ramowa o 21 m rozpiętości między słupami nad już istniejącym garażem podziemnym.

Elewacja PPK - nowość na skalę Polski
Najbardziej nietypową częścią całej konstrukcji gmachu jest elewacja ETFE. Jest to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Polsce. Przeszklona elewacja została otoczona warstwą „poduszek” – tzw. druga skóra elewacji. Specjalny system będzie je wypełniał powietrzem na bieżąco, jeżeli wewnątrz spadnie ciśnienie. Ten innowacyjny system został wcześniej zastosowany m.in. w budynku politechniki w Pradze oraz siedzibie firmy Unilever w Hamburgu.

Podwójna warstwa membran ETFE ma walory czystko praktyczne: izolacyjne i akustyczne. Budynek wyposażony jest ponadto w farmę fotowoltaiczną.

Przy niskich temperaturach żaluzje zamykają się i tym samym sprzyjają nagrzewaniu się powietrza w poduszkach, co również skutkuje mniejszym zużyciem energii
powiedział: Rafał Homan, Kierownik Kontraktu w Unibep SA.

Inwestycja zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie Wisłostrady, w dzielnicy Powiśle.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.