Najnowocześniejsze lotnisko w Europie, a LOT jedną z największych linii lotniczych. Nowe plany Tuska


2024.06.26
Autor: Bartosz Motorek
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Donalda Tuska, premiera polskiego rządu, poznaliśmy decyzję dotyczącą przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Premier Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji podsumował dotychczasową realizację projektu komunikacyjnego pod nazwą Centralny Port Komunikacyjny oraz przekazał decyzję polskiego rządu co do dalszych losów tej inwestycji.

Dotychczas realizacja CPK kosztowała budżet państwa 2,7 mld zł i jak dotąd nie wbita została nawet symboliczna łopata. Nowy rząd przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przeprowadził audyt wydatków i skali projektu.

Moi współpracownicy dostali bardzo trudne zadanie. Poprosiłem, by ci bardzo kompetentni ludzie możliwie szybko, skutecznie i obiektywnie przedstawili stan rzeczy, jaki odziedziczyliśmy po poprzednikach. Biorąc też pod uwagę napięcia i zamówienia polityczne prosiłem, by odsunęli pokusy upolityczniania tej kwestii. Ktoś słusznie zauważył, że skrót CPK należałoby odczytać jako Centralne Przewalanie Kasy. Trochę tak było niestety, gdy patrzymy na skalę wydatków, również na propagandę, promocję i efekty
powiedział: Donald Tusk

Jak zapowiedział premier polskiego rządu, obecnie projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesną i odpowiadającą wyzwaniom XXI wieku strukturę państwa. Inwestycja ma uwzględniać Polskę regionalną i lokalną. Premier zapowiedział zmiany, które zmniejszą m.in. liczbę niepotrzebnych wywłaszczeń pod budowę tej inwestycji.

Kolej dużych prędkości. Projekt "100 minut"


Centralne lotnisko w Polsce ma stać się projektem nowoczesnej komunikacji, w który włączone zostaną wszystkie duże miasta w Polsce. Na początek rusza realizacja tzw. "projektu Y", dzięki któremu będzie można dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska w ciągu 100 minut. Koleje dużych prędkości łączące Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem, będą osiągały prędkość od 300 do 320 km/h.

Jak podkreślał Donald Tusk, "naszym wielkim skarbem jest sieć nowoczesnych lotnisk regionalnych. Będziemy wspierać rozwój lotnisk regionalnych". Lotnisko w Baranowie jednak powstanie i będzie najnowocześniejszym lotniskiem w Europie. W ramach inwestycji wybudowana ma zostać także autostrada pomiędzy Warszawą a lotniskiem centralnym, natomiast autostrada między stolicą a Łodzią zyska trzeci i czwarty pas. Okęcie stanie się nowoczesnym lotniskiem, dlatego zostanie pilnie zmodernizowane.

Pierwsi pasażerowie odlecą z nowego lotniska w Baranowie w 2032 roku.

Donald Tusk powiedział również, że chce, aby LOT stał się jedną z największych linii lotniczych, dlatego do 2032 roku flota polskiego przewoźnika ma zostać uzupełniona do ponad 130 samolotów.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.