Zazieleni się dawna fabryka Norblina


2019.04.11
Autor: Urbanity.pl
Urokliwe platany o rozłożystych koronach, eliptyczne graby, rośliny użytkowe, ozdobne krzewy i pnącza korespondujące z historycznymi budynkami. Tak przedstawia się planowana architektura zieleni na terenie dawnej fabryki Norblina, której autorem jest biuro RS Architektura Krajobrazu. Nie zabraknie również uli na dachach budynków oraz udogodnień dla miejskich ptaków.


Zrewitalizowana dawna fabryka Norblina wpisze się w klimat prężnie rozwijającej się Woli, nowego serca miasta tętniącego życiem kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Ponad dwa hektary terenu u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej będą stanowić naturalne przedłużenie otwartej przestrzeni publicznej, w tym także miejskiej roślinności. Uliczki kompleksu wypełnione zostaną dużą ilością zieleni. Rośliny pojawią się też na ścianach i tarasach budynków, a także nad głowami przechodniów tworząc niezwykłe dekoracje o różnych porach roku. Koncepcja zieleni na terenie dawnej fabryki Norblina to dzieło biura RS Architektura Krajobrazu.

W przestrzeń dawnej fabryki Norblina wkomponowanych zostanie kilkanaście drzew sięgających od 5 do 10 metrów wysokości. Ze względu na obecność garażu podziemnego drzewa zasadzone zostaną w specjalnych donicach zagłębionych w stropie. Spacerując po alejkach postindustrialnej przestrzeni podziwiać będzie można jedne z najpiękniejszych drzew ozdobnych – platany klonolistne. Co istotne drzewa te, dzięki swojemu oryginalnemu, kandelabrowemu i rozłożystemu kształtowi korony, znakomicie wpiszą się w historyczny kontekst tego miejsca, będą także rzucać cień na wewnętrzy pasaż. Drugi gatunek drzew, który pojawi się na terenie zrewitalizowanej fabryki to grab pospolity o charakterystycznym, eliptycznym kształcie. Ten gatunek drzewa tworzy swego rodzaju zasłonę z liści, która znakomicie zatrzymuje kurz i tłumi hałas. Co istotne, grab będzie wyglądał urokliwie nie tylko latem, ponieważ liście w formie zaschniętej pozostają na nim przez cały rok.

Imponująco zapowiada się również aranżacja zieleni przy wejściach na teren kompleksu, które od strony ulicy Prostej ozdobione zostaną pnączami. Projekt stworzy oryginalną dekorację fasad, a rośliny usytuowane pomiędzy budynkami i puszczone nad głowami gości stworzą swoisty portal na teren dawnej fabryki Norblina. W kompozycji pnączy w zrewitalizowanej przestrzeni pojawi się m.in. winorośl (odmiana nieowocująca) oraz kokornak, który wyróżnia się dużymi dekoracyjnymi liśćmi. Pnącza umieszczone zostaną na ścianach budynków za pomocą niewidocznych mocowań i dedykowanego do tego typu rozwiązań systemu linek.

Na tarasach budynków usytuowane zostaną z kolei donice z różnorodnymi krzewami i pnączami. Oko cieszyć będzie m. in. piękna laurowiśnia wschodnia o białych kwiatach wznoszących się ku górze, hortensja bukietowa z biało-różowymi kwiatostanami oraz pachnący jaśminowiec. Pomiędzy krzewami posadzone zostaną ozdobne byliny dopełniające całość kompozycji. Pojawią się zatem dekoracyjne z liści paprocie i funkie, kwitnące na biało byliny - m.in. rodgersja kasztanowcolistna, tiarella Wherry'ego, tawułka chińska. Poza tym pojawi się jeszcze kilka innych mieszanek bylin i krzewów o składzie gatunkowym dostosowanym do wystawy i przeznaczenia danego tarasu. Kwitnienie roślin zostanie rozłożone w czasie, zatem od wczesnej wiosny do końca lata fabryka ozdobiona będzie licznymi kwiatostanami.

W okolicy BioBazaru, który powróci do zrewitalizowanej fabryki, pojawią się specjalnie zaprojektowane, ocynkowane donice przeznaczone do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych. Donice – każda o wymiarze jednego mkw. - będą miały wysokość 45 i 75 cm. Zostaną w nich zasadzone m. in. wierzba purpurowa, ostnica, pięknie pachnący fioletowy kłosowiec czy orlik pospolity. Nie zabraknie także roślin użytkowych, takich jak zioła czy warzywa, wpasowujące się w ideę ekologicznego targu. Firma Capital Park nie zapomina także o zwierzętach i wśród zieleni zbuduje karmniki i budki lęgowe dla ptaków, a na dachu wzorem innych swoich inwestycji, umieści miejską pasiekę.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.