Fabryka Norblina powraca na mapę Warszawy. Koniec wieloletniej rewitalizacji

2021.11.30

Zakończyła się rewitalizacja flagowego projektu grupy Capital Park w Warszawie. Teren przy ulicy Żelaznej to ponad dwa wieki historii, która pisała dla tego miejsca różne scenariusze.

Fabryka Norblina ponownie otwiera się na miasto i zachwyca swoją wyjątkową historyczną zabudową, w którą wkomponowaną nowoczesne rozwiązania. Grupa Capital Park otrzymała pod koniec sierpnia pozwolenie na użytkowanie kompleksu.

Wielofunkcyjny kompleks dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner na Woli oferuje ponad 65 000 mkw. powierzchni do wynajęcia, z czego część biurowa została w pełni skomercjalizowana.

Prace rewitalizacyjne na terenie u zbiegu ulic Żelaznej, Łuckiej i Prostej rozpoczęły się w 2008 roku. W pierwszym etapie inwestycji wykonano prace przygotowawcze, w tym m.in. opracowywanie koncepcji zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, gromadzenie niezbędnej dokumentacji oraz uzyskiwanie wymaganych zezwoleń. Przez kolejne cztery lata trwały prace budowlane i rewitalizacyjne.

Inwestycja sprawiła, że pofabryczne budynki odzyskały swój dawny blask i zyskały nowoczesną, ośmiopiętrową zabudowę oferującą przestrzeń biurową. Fabryka Norblina oferuje 41 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A+, która uzupełniona została o 24 000 mkw. przestrzeni rozrywkowej, kulturalnej, gastronomicznej i handlowo-usługowej.

Na terenie kompleksu znajdują się dwie kluczowe uliczki – Ludwika Norblina i Teodora Wernera, które są dostępne 24 h/dobę przez siedem dni w tygodniu. Część handlowo-usługowa jest skomercjalizowana w ponad 65 proc. W kompleksie znajduje się butikowe kino – KinoGram z siedmioma salami na łącznie 525 osób.

W Fabryce Norblina działa także największa w Warszawie strefa restauracyjna – Food Town w pięciu zabytkowych halach z 23 konceptami gastronomicznymi. Kompleks w przyszłym roku zyska Muzeum Apple Polska (320 mkw.), a także pierwsza w Polsce w pełni cyfrowa galeria sztuki – ART BOX Experience (800 mkw.). Wśród nowych lokali gastronomicznych pojawią się restauracje Soul Food, Paradiso czy Blue Cactus. Na początku 2022 roku otworzy się również nowoczesny fitness klub - Orange Fitness (410 mkw.)

Część biurowa Fabryki Norblina została wynajęta m.in. przez Allegro, Globalne Centrum Usług Biznesowych Japan Tobacco International, skandynawskiego usługodawcę finansowego SEB Bank, ISS World Service Poland, Mount TFI oraz City Office. W II kwartale 2022 roku w obiekcie "Plater" zainauguruje autorska strefa coworkingowa Grupy Capital Park – Bee Creative.

Za projekt architektoniczny Fabryki Norblina odpowiadała pracownia PRC Architekci.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • facio aligacio
  Gość
  2021-12-01 10:08:20
  Niewiarygodnie genialna rewitalizacja. Norblin stał się nowoczesnym miejscem a zachowano i wyeksponowano wszystkie oryginalne artefakty. To na prawdę wyglądało jak kupa gruzu do wywiezienia a teraz jest ozdobą Warszawy.
  Brawa dla inwestora i wszystkich ,którzy przy tym pracowali.

 • Radek
  Gość
  2021-12-01 12:03:47
  Genialna? Projektant uwzględnił oczekiwania inwestora i maksymalnie zwiększył powierzchnię pod zabudowę oraz oczekiwania aktywistów, żeby nie wyprostować Prostej. Nietypowy, spontaniczny sojusz. Efekt raczej kontrowersyjny.

 • facio aligacio
  Gość
  2021-12-01 14:41:15
  Panie Radku, ta przestrzeń jest pięknie przemyślana. a Prosta jest akurat prosta w tym miejscu. pewnie Pan oczekiwał wyburzenia budynku na rogu z Żelazną? na szczęści został zachowany.

  P.S. nie jestem ani aktywistą ani nie mam tam żadnych interesów.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.