Warszawa: Największa na świecie kolekcja produktów Apple w nowym muzeum

2021.07.21

Zrewitalizowana Fabryka Norblina w Warszawie stanie się nową siedzibą Apple Muzeum Polska - najbardziej kompletnej i największej na świecie kolekcji prezentującej aż 1 500 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple.

1500 eksponatów najbardziej rozpoznawalnej marki technologicznej na świecie pojawi się w kreatywnym oraz interaktywnym Apple Muzeum Polska w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina. Nowa siedziba będzie miała powierzchnię 320 mkw., i stanie się najbardziej kompletną i największą na świecie kolekcją prezentującą komputery, laptopy, akcesoria, telefony, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety.

Wystawa otwarta ma zostać jesienią bieżącego roku. Dotychczasowa siedziba muzeum mieściła się w Piasecznie.

Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności, ale jednocześnie będą czekały na jego ruch. Dzięki sieci czujników ekspozycja będzie podpowiadała mu kolejne obiekty zainteresowania. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple. Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum. Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, nie wprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Fabryka Norblina znajduje się na Woli i już we wrześniu zostanie udostępniona warszawiakom. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi ponad 65 000 mkw., z czego 41 000 mkw. stanowią biura, a 24 000 mkw. koncepty rozrywkowe, kulturalne, gastronomiczne, usługowe czy handlowe.

Inwestorem i pomysłodawcą projektu jest Grupa Capital Park. Projekt architektoniczny powstał w pracowni PRC Architekci.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.