Fabryka Norblina na warszawskiej Woli z pozwoleniem na użytkowanie


2021.09.02
Autor: urbanity.pl
Po blisko 4 latach prac rewitalizacyjnych, Fabryka Norblina na warszawskiej Woli dostała pozwolenie na użytkowanie. Obecnie na terenach inwestycji trwają prace związane z przystosowaniem poszczególnych pomieszczeń pod potrzeby najemców, którzy będą się tam sukcesywnie wprowadzać w kolejnych miesiącach.

Zakres prac związanych z rewitalizacją, przebudową i rozbudową blisko 2-hektarowego terenu dawnej fabryki Norblin był ogromny. Inwestor - Grupa Capital Park, zachował zabytkowy układ 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszyn i urządzeń. O skali prac świadczy fakt, że sam proces przygotowawczy do rewitalizacji trwał blisko dekadę, a prace właściwe rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. Jak łatwo policzyć, otrzymanie pozwolenia na użytkowanie kończy długi, bo niemal 13-letni proces inwestycyjny.

– Oficjalnie zakończyliśmy prace budowlane. Za nami niemal 4 lata rewitalizacji, a także pracy nad nowoczesnymi budynkami skomponowanymi z historyczną architekturą. Organizacja robót na zabytkowym i tak gęsto zabudowanym terenie była wielkim wyzwaniem, przy którym pracowało w szczytowych momentach ponad 1000 pracowników i ponad 100 konserwatorów. Przyszło nam wykonywać unikatowe operacje budowlane jak przesuwanie jednego z zabytkowych budynków w całości, czy podwieszanie dwóch innych.

informuje Sylwia Filewicz, Head of Development&Construction Grupy Capital Park.

Otrzymanie pozwolenia na użytkowanie nie oznacza, że kompleks Dawnej Fabryki Norblina został otwarty dla gości i pracowników biur. Obecnie, zarówno w części biurowej jak i handlowo-usługowej trwają szeroko zakrojone prace aranżacyjne i porządkowe związane z przystosowaniem lokali pod potrzeby najemców.. Trwają też prace związane z uruchomieniem nowoczesnego, podziemnego parkingu dla rowerów.

Inwestor informuje, że jeszcze wrześniu otworzy się kino butikowe KinoGram, BioBazar i galeria sztuki FlowArt House. W kolejnym miesiącu dostępne dla zwiedzających będzie Muzeum Fabryki Norblina. FoodTown i Piano Bar z muzyką graną na żywo. Nieco później otworzą się liczne lokale, kawiarnie i restauracje – w tym marek Soul Food oraz Blue Cactus. Pojawią się m.in drogeria i apteka SuperPharm, monobrandowy sklep - Wiśniewski, kwiaciarnia Buqiet, sklep jubilerski YES. W przyszłym roku ofertę rozrywkową i kulturalną Fabryki Norblina uzupełni pierwsza w Polsce digitalowa galeria sztuki – Art Box Experience, a także gratka dla fanów marki - Muzeum Apple, z największą w Polsce kolekcją sprzętów tej marki. Swoje centrum dentystyczne utworzy tu także sieć Medicover Stomatologia.

Fabryka Norblina to multifunkcyjny kompleks o powierzchni ponad 65 000. mkw. z czego. 41 000 mkw. zajmują powierzchnie biurowe klasy A+, a pozostałe 24 tys. mkw. zajmie część handlowo-usługowa oraz kulturalno-rozrywkowa. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Generalnym wykonawcą była firma Warbud SA. Główną firmą odpowiedzialną za prace związane z konserwacją i odnowieniem zabytków była Monument Service.

Komentarze


 • Ewelina
  Gość
  2021-09-03 08:10:33
  Blisko mojej pracy. Codziennie widze jak buduja ten obiekt. Az dziwne ze buduja to już 4 lata. Tak szybko leci czas. Niestety nie widze tam nic interesujacego. Obiekt przecietnej urody. Forma i bryła bez szłu. Za to pewnie ceny beda kosmiczne. Szkoda takiego miejsca na takie obiekty.

 • Radek
  Gość
  2021-09-03 08:32:22
  Zachowano zabytkowy układ pofabryczny ze szkodą dla tego miejsca, ul.Prostej i całej okolicy. Przykład rewitalizacji na siłę bez oglądania się na estetykę i funkcjonalność.

 • Franek
  Gość
  2021-09-03 10:58:09
  Powinni byli to wszystko wyburzyć o postawić nowoczesne apartamentowce.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.