Zazieleni się Bohema - Strefa Praga, czyli pofabryczne tereny na Pradze Północ


2022.11.08
Autor: Bartosz Motorek
Okam kontynuuje prace rewitalizacyjne na terenie inwestycji BOHEMA - Strefa Praga w Warszawie. Obecnie trwa renowacja obiektów wokół głównego placu: Glicerynownia, Kotłownia wraz z przestrzenią wokół komina, który będzie centralnym punktem inwestycji z zielonym obszarem i częścią rekreacyjną.

BOHEMA – Strefa Praga to w założeniu pomysłodawców ma być miejscem nie tylko do mieszkania, ale łączyć przestrzeń komercyjną z miejscem do wypoczynku i rekreacji. Najważniejszym punktem inwestycji będzie plac z kominem, który w założeniu ma ma tętnić życiem i tworzyć miejsce spotkań mieszkańców, ich gości, a także wszystkich warszawiaków.

Obecnie trwają prace przy etapie B, czyli renowacja obiektów wokół głównego placu: Glicerynownia, Kotłownia wraz z przestrzenią wokół komina, który stanie się centralnym punktem Bohemy. Będzie to zielony obszar z hamakami, leżakami oraz częścią rekreacyjną dla dzieci. Ta część kompleksu zostanie oddana do użytku w II kwartale 2023 roku, a generalnym wykonawcą jest firma FineTech Construction.

Historia pofabrycznych terenów na Pradze Północ sięga epoki przemysłu parowego. Okam rewitalizuje tereny dawnej fabryki Polleny, a jeszcze wcześniej fabryki Schichta.

Na terenie BOHEMY powstaną również tereny otwarte. Nie chcemy zamienić tego miejsca w utwardzony plac, dlatego dość dużą powierzchnię będą zajmować trawniki, na których mieszkańcy będą mogli poczuć swobodę ruchu, spędzić czas na leżakach. Przestrzeń ta nie będzie dyktować sztywnych zasad użytkowania. Naszym założeniem jest jednoczesne kształtowanie trójwymiarowego krajobrazu oraz funkcjonalności terenu odpowiadającej potrzebom różnorodnych użytkowników. Dzieci będą miały do swojej dyspozycji górkę saneczkową, tunel, siatkę do wspinania a także trampoliny – twierdzi Justyna Dziedziejko, topoScape (we współpracy z Grupa 5 Architekci).

W I kwartale 2023 roku sfinalizowana zostanie renowacja budynków historycznych: Glicerynowni, Kotłowni i nowego obiektu komercyjnego: Pawilonu. Etap B zakłada renowację Warzelni, w której powstanie 67 loftów, a także lokale usługowo-handlowe usytuowane na parterze. Przedsprzedaż loftów została już rozpoczęta, nabytych zostało już ok. 30 proc. lokali.

Dobiega końca realizacja etapu C, w którym powstanie blisko 280 mieszkań w 4 budynkach zlokalizowanych najbliżej metra Szwedzka. Pierwsze odbiory odbędą się jeszcze w listopadzie tego roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.