Za niecały rok oddanie do użytku Fabryki Norblina

2020.10.05

Ważny moment przy rewitalizacji zabytkowego warszawskiego kompleksu Fabryki Norblina, gdzie zawieszona została symboliczna wiecha. Dobiegły końca prace konstrukcyjne części naziemnej inwestycji.

Grupa Capital Park, która jest inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina w Warszawie, poinformowała o zakończeniu prac konstrukcyjnych przy naziemnej części kompleksu, która osiągnęła już swoją docelową wysokość 44 metrów. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud.

Zawieszenie wiechy oznacza, że osiągnięto najwyższy punkt konstrukcyjny Fabryki Norblina, czyli 44 metry wysokości, na które składa się osiem pięter. Obecnie prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynków, gdzie wykonywane są m. in. ścianki wydzielające poszczególne docelowe pomieszczenia. Trwają również intensywne prace elewacyjne.

Dobiegła już końca budowa ścian działowych we wszystkich czterech kondygnacjach podziemnych kompleksu. Konstrukcję nośną zyskał także nowo zaprojektowany budynek Fabryki Norblina, który znajduje się od strony ulicy Prostej, gdzie niebawem planowane jest rozpoczęcie montażu elewacji. W obiekcie mieszczą się odrestaurowane i przetransportowane zabytkowe maszyny stanowiące część ciągu technologicznego Walcowni Metali Warszawa.

Równolegle trwają zaawansowane prace konserwatorskie w zabytkowych obiektach Fabryki Norblina. W części z nich znajdującej się pod nowoczesną konstrukcją zamontowane zostały dźwigary dachowe, na których w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się poszycie dachowe. A w dwóch budynkach, które położone są od strony ulicy Żelaznej prace nad docelowymi dachami już dobiegają końca. W obiektach ceglanych wykonano niezbędne naprawy konstrukcyjne, przemurowania oraz większość wymian i uzupełnień spoin.

Warszawska Fabryka Norblina to ponad 65 000 mkw. powierzchni użytkowej, w tym 41 000 mkw. zajmie nowoczesna przestrzeń biurowa, a na pozostałych ponad 24 000 mkw. znajdą się mieszkania, część handlowo-usługowa, gastronomiczna oraz kulturalna i wellness. Kompleks oferował będzie 720 miejsc parkingowych w 3-poziomowym podziemnym parkingu samochodowym.

Dla upamiętnienia historii zakładów przy ulicy Żelaznej, inwestor tworzy Muzeum Fabryki Norblina. Do grona najemców Fabryki Norblina należeć będą m.in. BioBazar, butikowe kino z siedmioma salami, foodhall z ponad 30 konceptami gastronomicznymi czy Piano Bar z muzyką na żywo. W części biurowej swoje biura ulokują m.in. Allegro.pl oraz Globalne Centrum Usług Biznesowych Japan Tobacco International. Blisko 800 mkw. powierzchni zajmie pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki ART BOX Experience.

Projekt architektoniczny przygotowała pracownia PRC Architekci. Generalnym wykonawcą jest Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Fabryka Norblina będzie gotowa w II kwartale 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.