Nowe źródła energii w Warszawie. Plan inwestycji wart setki milionów
Warszawa stawia na nowoczesną energetykę - Stoen Operator, ORLEN Termika i miasto stołeczne podpisały list intencyjny dotyczący wspólnych inwestycji, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne stolicy. W planach znalazła się budowa innowacyjnej rozdzielni 110 kV i 220 kV oraz bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Siekierki.
Stoen Operator, ORLEN Termika i władze miasta stołecznego Warszawa potwierdziły zamiar współpracy przy realizacji kluczowych projektów w miejskiej infrastrukturze energetycznej. Spotkanie, które odbyło się 10 października, zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego. Dokument zakłada przygotowanie i realizację dwóch strategicznych obiektów, które mają wzmocnić sieci elektroenergetyczną oraz ciepłowniczą stolicy.
W ramach planowanej współpracy ORLEN Termika wybuduje w Elektrociepłowni Siekierki blok gazowo-parowy o mocy 500 MW, kotłownię gazową oraz niezbędną infrastrukturę towarzyszącą. Stoen Operator będzie odpowiedzialny za budowę nowoczesnej sieci energetycznej, w tym rozdzielni 110 kV i 220 kV, pozwalającej na przyłączenie nowego źródła ciepła do systemu elektroenergetycznego.
Robert Stelmaszczyk podkreślił, że rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych oraz ciepłowniczych są jednym z priorytetów transformacji energetycznej. Zadowolenie z podpisania listu intencyjnego wyraził także Andrzej Gajewski. - Współpraca z miastem i Stoen Operator przy budowie bloku gazowo-parowego daje realny wpływ na krajowy system elektroenergetyczny. Projekt jest istotnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Warszawy - stwierdził prezes ORLEN Termika.
Stoen Operator, ORLEN Termika i władze miasta stołecznego Warszawa potwierdziły zamiar współpracy przy realizacji kluczowych projektów w miejskiej infrastrukturze energetycznej. Spotkanie, które odbyło się 10 października, zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego. Dokument zakłada przygotowanie i realizację dwóch strategicznych obiektów, które mają wzmocnić sieci elektroenergetyczną oraz ciepłowniczą stolicy.
Robert Stelmaszczyk podkreślił, że rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych oraz ciepłowniczych są jednym z priorytetów transformacji energetycznej. Zadowolenie z podpisania listu intencyjnego wyraził także Andrzej Gajewski. - Współpraca z miastem i Stoen Operator przy budowie bloku gazowo-parowego daje realny wpływ na krajowy system elektroenergetyczny. Projekt jest istotnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Warszawy - stwierdził prezes ORLEN Termika.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA