Rusza budowa nowego mostu w Warszawie. Jedna z nielicznych tego typu inwestycji w Europie


2021.11.23
Autor: Urbanity.pl
Podpisana została umowa na budowę mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę, który połączy Centrum Warszawy z Pragą Północ.

Most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie będzie najdłuższą tego typu przeprawą w Polsce i jedną z największych tego typu inwestycji w Europie. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą o wartości 120 mln 961 tys. zł brutto.

Budimex wybuduje w formule "buduj" most pieszo-rowerowy przez Wisłę, który połączy brzegi Wisły na wysokości ulicy Karowej i Stefana Okrzei. Przeprawa będzie miała 452 metry, a jej pokonanie pieszo zajmie około 6 minut, a rowerem 2 minuty. Inwestycja połączy odnowioną część prawobrzeżnej Warszawy z Bulwarami Wiślanymi. Dla pieszych powstanie ciąg łączący ul. Ząbkowską z Powiślem i dalej Krakowskim Przedmieściem, natomiast dla rowerzystów powstać ma korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem i Wolą.

Prace przygotowawcze pod właściwą budowę Budimex rozpocznie jeszcze w tym tygodniu. W pierwszej kolejności wykonawca dokona inwentaryzacji obiektów sąsiadujących z budową oraz od badania dna Wisły w miejscu budowy.

Most pieszo-rowerowy przez Wisłę będzie miał stalową konstrukcję z żelbetowymi filarami. Filary mostu będą konstruowane z poziomu rzeki. Jednopoziomowa przeprawa ma być wykonana ze stali pokrytej farbą w kolorze kortenu. W najszerszym punkcie most mierzyć ma 16,3 m., natomiast w najwęższym 6,9 m. szerokości.

Most połączy zmieniające się centrum miasta ze zmieniającą się Pragą. To jeden z naszych najważniejszych priorytetów – mówił podczas podpisania Rafał Trzaskowski – Prezydent Warszawy.

Konstrukcja będzie miała wbudowane w balustrady oświetlenie LED, zamontowane zostaną także kamery monitoringu. Na moście wydzielone mają zostać również dwie strefy przeznaczone do wypoczynku.

Prace budowlane potrwają do lutego 2024 roku. Inwestorem kontraktu jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Komentarze


  • Bareja
    Gość
    2021-11-25 00:50:31
    Ten most to kładka ratunkowa dla inwestycji Port Praski.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.