Półrocze na budowie inwestycji ArtN w Warszawie


2018.06.18
Autor: Urbanity.pl
Już pół roku trwają prace rewitalizacyjne na terenie dawnej fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner, która znajduje się pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną na warszawskiej Woli.

Od rozpoczęcia prac budowlanych zabezpieczone zostały zabytkowe budynki i maszyny. Trwają także prace przygotowawcze do przesunięcia jednego z obiektów objętych opieką konserwatorską.

W ciągu pół roku zostały zdemontowane i przewiezione do renowacji 44 maszyny i urządzenia o statusie zabytków ruchomych, stanowiące główny ciąg produkcyjny dawnej fabryki Norblina. Zabezpieczono również około 350 elementów wyposażenia, które nie są objęte ochroną konserwatorską, ale są ważne dla zachowania historii tego miejsca i staną się elementem wystroju wnętrz w zrewitalizowanym projekcie. Są to m.in. izolatory ceramiczne, szynoprzewody, różnego rodzaju lampy, wentylatory i nagrzewnice, stolarka i ślusarka okienna, a także 200 palet nieuszkodzonej cegły, która zostanie wykorzystana przy odbudowie obiektów.

W kwietniu zarządzanie budową przejął generalny wykonawca inwestycji - firma Warbud, a za prawidłowy przebieg prac odpowiada Monument Service.

Przez sześć miesięcy realizacji projektu ArtN wykonano ponadto szereg zabezpieczeń istniejących obiektów zabytkowych, które polegały m.in. na zszywaniu pęknięć w murach stalowymi prętami oraz opasaniu budynków stalowymi ściągami i ryglami. Wyburzone zostały istniejące mury, które stanowią ogrodzenie terenu oraz budynki lub ich części nie będące zabytkami.

Na budowie podziemnego parkingu trwają już również zaawansowane prace. Obecnie powstaje konstrukcja ścian szczelinowych, które zabezpieczą wykop. Firma Soletanche, odpowiedzialna za te działania, wykonuje ponadto podbicia ścian budynków metodą wstrzykiwania w ziemię zaczynu cementowego pod wysokim ciśnieniem zwaną jet grouting, mającą na celu zabezpieczenie budynków przed osuwaniem się czy ich uszkodzeniem.

Warszawska inwestycja ArtN powstaje na działce o powierzchni 2 ha, na której powstanie ponad 64 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 40 000 mkw. zajmą biura, a 24 000 mkw. część rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalna. To tutaj powstanie m.in. nowoczesny teatr, kino oraz BioBazar - pierwszy i jedyny w Polsce certyfikowany targ z żywnością i produktami ekologicznymi.

Całość projektu zostanie zwieńczona Otwartym Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, gdzie będzie można zobaczyć m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane zabytkowe maszyny.

Inwestorem ArtN jest Grupa Capital Park. Za kompleksowe opracowanie projektu odpowiada pracownia PRC Architekci pod przewodnictwem architekta Igora Galasa. Inwestycja w fazie projektowej otrzymała precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.