Pierwszy warszawski woonerf w kompleksie na Woli

2020.05.26

W powstającym kompleksie wielofunkcyjnym Browary Warszawskie mieścił się będzie pierwszy w tym mieście woonerf.

Słowo woonerf pochodzi z języka holenderskiego i w projektowaniu ulic istnieje od lat 60. XX wieku. W wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę do mieszkania”. Jest to tzw. żyjąca ulica - alejka miejska z zielenią, pozbawiona tranzytowego ruchu komunikacyjnego, z obsługą jedynie lokalną, o spowolnionym ruchu.

Pierwszy warszawski woonerf powstanie w kwartale ulic Grzybowska, Krochmalna, Wronia i Chłodna na Woli, gdzie firma Echo Investment przywraca miastu fragment dzielnicy, rewitalizując historyczne obiekty oraz odtwarzając jego miejski charakter.

W Browarach Warszawskich powstaje wewnętrzny ciąg pieszo-jezdny Haberbuscha i Schielego, który będzie miał 135 metrów długości i 6 metrów szerokości. Ruch samochodowy po woonerfie będzie tylko jednokierunkowy i spowolniony. Woonerf pokryje jednolita posadzka nawiązująca do postindustralnego charakteru tego miejsca i w większości zajmą go "wyspy" pod restauracje i kawiarnie. Na całym terenie nie będzie krawężników ani słupków. Wzdłuż całej ulicy pojawi się zróżnicowana zieleń w postaci drzew, krzewów i bylin.

Projekt architektoniczny Browarów Warszawskich przygotowała pracownia JEMS Architekci. Cała inwestycja będzie gotowa pod koniec 2020 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Dominik
  Gość
  2020-05-26 09:58:54
  Pierwszy warszawski woonerf powstał w ubiegłym wieku i jest to ulica Chmielna.

 • Jacek
  Gość
  2020-05-26 17:52:20
  Prezio z Echo dostał 25 000 000 zł premi to musi się wykazać przed lemingami

 • Krechowiecka
  Gość
  2020-05-28 02:14:15
  Na Żoliborzu są dwa woonerfy. Krechowiecka między Mickiewicza a placem Lelewela i nienazwana ulica między dwoma osiedlami SPlace.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.