Pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy w Fabryce Norblina


2020.12.02
Autor: Urbanity.pl
W zabytkowym kompleksie Fabryki Norblina, który obecnie przechodzi rewitalizację, pojawi się w pełni zautomatyzowany podziemny parking rowerowy na 95 miejsc, który funkcjonuje w wielu miastach, w tym w Barcelonie czy Saragossie.

Pierwsza tego typu instalacja w Polsce przygotowana przez firmę MA-SISTEMAS powstanie na terenie rewitalizowanej warszawskiej Fabryki Norblina, której inwestorem jest Grupa Capital Park.

W pełni zautomatyzowany podziemny parking rowerowy będzie całodobowym i ogólnodostępnym tego typu obiektem, który powstanie w autorskim systemie Biceberg. Pozwoli to rowerzystom na w pełni bezpieczne przechowanie pojazdu wraz z wyposażeniem tj. kask, koszyk czy bagaże. System uruchomić będzie można za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfona. Szczelnie zamknięty boks za pomocą specjalnego mechanizmu zostanie później wprowadzony na wielopoziomowy parking podziemny.

Cała operacja pozostawienia roweru w specjalnym boksie w podziemnym parkingu zajmie niecałe 15 sekund.

Ze względu na historyczne zabudowania, które wytyczają nam układ wewnętrznych uliczek, chcemy pozostawić je otwartymi pasażami dla pieszych. System podziemnego parkowania pozwoli nam na zaoszczędzenie powierzchni. Na zewnątrz będzie widoczna jedynie niewielka, estetycznie dopasowana do fabrycznego otoczenia stacja dokująca, natomiast cały mechanizm i przechowywanie pojazdów odbywać się będzie w podziemiach - mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Capital Park.

Parking rowerowy zlokalizowany będzie w sąsiedztwie dwóch zabytkowych budynków, od strony ulicy Żelaznej, w pobliżu historycznego wejścia na teren Fabryki Norblina. Dodatkowe 200 miejsc na rowery znajdzie się w parkingu podziemnym kompleksu i będzie przeznaczonych dla pracowników biur.

Fabryka Norblina to łącznie ponad 65 000 mkw. powierzchni użytkowej, w tym 41 000 mkw. stanowią biura, a pozostałe ponad 24 000 mkw. część rozrywkowo-gastronomiczna z przestrzenią pod handel i usługi. Inwestycja będzie gotowa w połowie 2021 roku.

Komentarze


  • WWA <3
    Gość
    2020-12-05 17:26:43
    ciekawe ile kosztuje jedno miejsce parkingowe pod ziemia dla roweru, dla jednego auta budowa takiego miejsca to mniej wiecej 80000PLN :D

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.