Ostatni raz w Warszawie taka operacja budowlana miała miejsce w latach 70. XX w.

2018.12.04

Na budowie kompleksu ArtN, który powstaje w Warszawie, zrealizowana została jedna z najciekawszych i niezwykle rzadkich operacji budowlanych. Jeden z zabytkowych budynków został w całości relokowany.

Z powodzeniem zrealizowana została przez Grupę Capital Park jedna z niezwykle rzadkich operacji budowlanych, która trwała już kilka miesięcy. Jeden z zabytkowych budynków na terenie kompleksu ArtN został w całości relokowany celem wykonania ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej.

Pierwszym etapem operacji było dokładne zabezpieczenie ważącego ponad 900 ton budynku o powierzchni 380 mkw. Kolejnym krokiem było odcięcie go przy nasadzie i przesunięcie po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych. Budynek przenoszony był za pomocą siłowników i zamontowanych do nich prętów wysokiej wytrzymałości. Do wykonania tego zadania niezbędny był układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Jego pracę wspomagały urządzenia pomiarowe oraz pomocnicze. Za zabezpieczenie budynku odpowiedzialna jest firma DAMPAK, a firma Monument Service prowadzi prace konserwatorskie przy wszystkich zabytkach.

Przeniesiony obiekt mieści się w drugiej linii zabudowań, patrząc od strony ulicy Prostej i jest wpisany do Rejestru Zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jego historia sięga 1854 r. Obecnie jest najbardziej wysuniętym na zachód reliktem tzw. domu fabrycznego Edwarda Luckfielda.

Po dokonaniu wzmocnień budynek wróci na swoje pierwotne miejsce i zostanie tam ustabilizowany. W zrewitalizowanym kompleksie Dawnej Fabryki Norblina zostanie zagospodarowany pod lokale gastronomiczne. Mieściły się w nim będą dwie restauracje.

Rewitalizacja Dawnej Fabryki Norblina obejmuje 2-hektarowy teren, zlokalizowany na warszawskiej Woli, pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Inwestycja to ponad 64 000 mkw. powierzchni użytkowej, z czego 39 000 mkw. zajmą biura, a pozostałe 24 000 mkw. zajmie część rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalna. W ArtN znajdzie się m.in. OH! Kino czy BioBazar.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Dawnej Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Projekt architektoniczny to dzieło pracowni PRC Architekci. Głównym wykonawcą została firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Nadzór konserwatorski nad całością prac przy zabytkach sprawuje firma Monument Service.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.