Maszyna ważąca 50 ton już na terenie Fabryki Norblina

2020.06.18

Zabytkowa prasa hydrauliczna 1000 T, to jedna z najciekawszych zabytkowych maszyn dawnej Fabryki Norblina, która obecnie przechodzi proces rewitalizacji. Ważąca ok. 50 ton prasa właśnie została przetransportowana na teren fabryki.

Do Fabryki Norblina trwa transport odrestaurowanych historycznych maszyn, które stanowiły ciąg technologiczny Walcowni Metali Warszawa. Łącznie to 50 historycznych maszyn, w tym 42 wpisane do rejestru zabytków. Pierwszy zespół maszyn został już przetransportowany na swoje docelowe miejsce, w tym ważąca około 50 ton prasa 1000 T wraz z dwiema pompami hydraulicznymi.

Pracami konserwatorsko-restauratorskimi zajmuje się firma Monument Service. Odnowione maszyny, które stanowią ciąg technologiczny Walcowni Metali Warszawa będzie można podziwiać w jednej z czterech ścieżek zwiedzania w Muzeum Fabryki Norblina.

Kolekcja ciągów technologicznych dawnej Walcowni Metali Warszawa należy do najciekawszych zabytków tego typu. Ich odrestaurowanie wymagało ogromnej pracy badawczej i zaangażowania. Wyzwaniem był już sam transport zabytkowej prasy hydraulicznej, która przewożona była w dwóch częściach ważących po 16 i 12 ton oraz dwiema pompami ważącymi po 10 ton każda. Całość operacji trwała łącznie kilkanaście godzin.

Zabytkowa maszyna mieściła się będzie w w powstającym obecnie wokół niej współczesnym budynku, nawiązującego kubaturą i formą do hali odlewni. Będzie to obiekt z ogromną witryną ciągnącą się wzdłuż ulicy Prostej, w której ustawiony zostanie cały zespół prasy 1000 T, m. in. piec przelotowy do podgrzewania wlewek.

Prasa hydrauliczna 1000 T, która pochodzi z początków XX wieku, służyła do produkcji różnego typu prętów, drutów i kształtek wyrabianych głównie z miedzi i mosiądzu. Do Fabryki Norblina trafiła z Fabryki Gwoździ i Drutu Braci Szajn w Sławkowie.

Wszystkie odrestaurowane maszyny będzie można podziwiać w Muzeum Fabryki Norblina, które stanowiło będzie część zrewitalizowanych akładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Wśród eksponatów znajdziemy tutaj zarówno poprzemysłowe hale, jak też zachowany ciąg technologiczny. Komunikacja zwiedzania muzeum będzie zorganizowana przez cztery ścieżki: Ludzie, Architektura i Budynki, Maszyny i Urządzenia oraz Wyroby.

Fabryka Norblina mieści się u zbiegu ulic Żelaznej, Łuckiej i Prostej na warszawskiej Woli. Inwestorem jest Grupa Capital Park, natomiast projekt architektoniczny przygotowała pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.