Jeszcze w tym roku otwarcie Muzeum Fabryki Norblina


2021.03.02
Autor: Urbanity.pl
Zarejestrowana została działalność powstającego muzeum, które stanowiło będzie integralną część kompleksu Fabryki Norblina, realizowanego przez Grupę Capital Park w Warszawie.

Muzeum Fabryki Norblina ma być jedną z najważniejszych funkcji rewitalizowanego kompleksu pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną na warszawskiej Woli. Zarejestrowana została już jego działalność i uzgodniono regulamin z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwarcie zaplanowano na drugie półrocze 2021 roku.

Fabryka Norblina to prawie 2-hektarowy teren w samym sercu warszawskiej Woli, która po wielu latach w atrakcyjny, multimedialny sposób zostanie za pomocą muzeum opowiedziana warszawiakom oraz odwiedzającym miasto turystom. Specyfiką kompleksu jest otwarty teren z zachowanym zabytkowym układem 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszynami i urządzeniami. Ekspozycja będzie miała niejednorodny charakter, a strefa muzealna i komercyjna będą przenikały się wzajemnie.

Nowe muzeum będzie miało cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Wszystkie ścieżki pokrywały się będą z ciągami komunikacyjnymi planowanych obiektów handlowych, gastronomicznych lub biurowych.

Odwiedzający będą mogli skorzystać z wielu ciekawie zaaranżowanych i angażujących ich aktywność ekspozycji – w jednej z nich np. wcielą się w rolę operatora fabrycznego pieca. Wchodząc na taras widokowy, skorzystają z - wydawałoby się - standardowych lunet do podziwiania panoramy. Tu jednak, za pomocą specjalnych pokręteł, będą mogli zmienić rzeczywisty i aktualny wygląd fragmentu fabrycznego terenu na jego historyczny odpowiednik – mówi Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina.

Przy muzeum działać będzie także sklep (stacjonarny i internetowy), w którym sprzedawane będą pamiątki związane z fabryką, m.in. limitowana kolekcja reprodukcji cukiernic projektu Julii Keilowej.

Fabryka Norblina to łącznie 65 000 mkw. powierzchni użytkowej, w tym 41 000 mkw. zajmą biura, a na pozostałych 24 000 mkw. zaplanowano koncepty rozrywkowe, gastronomiczne, usługowe, handlowe, kulturalne oraz wellness. Na powierzchni prawie 800 mkw., otwarta zostanie pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki ART BOX Experience.

Projekt architektoniczny kompleksu przygotowała pracownia PRC Architekci. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud SA.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.