Do końca roku gotowe mają być wszystkie podpory nowego mostu na Pragę


2022.11.15
Autor: Piotr Maślak
Od marca trwa budowa mostu pieszo-rowerowego na Pragę w Warszawie, którego wykonawcą jest Budimex. Gotowa jest już pierwsza rzeczna podpora przeprawy, a pozostałe dwie są na ukończeniu. Co słychać na budowie jednego z najdłuższych tego typu mostów na świecie?

Budowa inwestycji pn., Most na Pragę rozpoczęła się w marcu od przeprowadzenia na wodzie palowania - wykonawca wbił 101 pali w dno Wisły i 59 na lądzie, natomiast 23 wwiercił przy przyczółkach przyszłej przeprawy. Ulokowane zostały one w miejscach podpór przeprawy. Potrzebne były do rozpoczęcia wciskania stalowych grodzic, których pogrążono w sumie 584.

Każda podpora podzielona jest na trzy fragmenty. To tzw. korek betonowy, fundament i filar. Dwa pierwsze elementy znajdują się poniżej istniejącego poziomu terenu. Trzeci jako jedyny „wyrasta” ponad poziom wody lub gruntu, bo właśnie na filarach zostanie oparty ustrój nośny, czyli konstrukcja stalowa przyszłego mostu.

W pierwszym etapie wykonanych zostało w całości pięć podpór lądowych oznaczonych symbolami P1, P1a, P5, P6 i P7 - dwie pierwsze na Bulwarach Wiślanych, pozostałe na praskim brzegu Wisły są już gotowe. Po stronie praskiej zakończyło się także betonowanie muru oporowego przy podporze P7. Kiedy beton odpowiednio zwiąże, nastąpi zaizolowanie długiego na 133 m muru i częściowe przykrycie go ziemią (tzw. zasypką inżynierską). Prace te mają ruszyć pod koniec tego miesiąca.

Obecnie realizacja inwestycji skupia się na podporach rzecznych. Pierwsza, oznaczona symbolem P2 jest już gotowa do posadowienia na niej ustroju nośnego, a przy pozostałych dwóch - P3 i P4 - pozostało wykonać korpusy filarów. Ma to nastąpić wraz z początkiem grudnia. W poniedziałek, 14 listopada, wykonawca zakończył ostatnie przed tym prace, betonując fundament podpory P4.

Z kolei podpora P4 była ostatnią, za której budowę zabrał się Budimex. W październiku wykonał tzw. korek betonowy, a na dalsze prace czekał do tej pory – w poniedziałek, 14 listopada, przystąpił do betonowania fundamentu. Kolejnymi krokami będą przygotowanie zbrojenia filara, wykonanie szalunków i betonowanie. Roboty z tym związane również planowane są na początek grudnia.

Zgodnie z harmonogramem, wszystkie podpory mają być gotowe do końca bieżącego roku, a to oznaczałoby, że wraz z nowym rokiem rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej (ustroju nośnego mostu), a w dalszej kolejności z robotami wykończeniowymi, czyli m.in. układaniem nawierzchnio-izolacji przeprawy oraz montażem elementów wyposażenia mostu, m.in. balustrad, ławek, kamer i oświetlenia.

Pierwszy w Warszawie most przeznaczony wyłącznie dla pierwszych i rowerzystów połączy miejskie bulwary z Pragą Południe.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.