Tak wygląda bryła nowego budynku Wojskowego Szpitala w Krakowie. Przy jego budowie pomaga robot


2024.11.07
Autor: Bartosz Motorek
Budowa nowego budynku krakowskiego Szpitala Wojskowego weszła w kolejny etap. Gotowa jest już konstrukcja inwestycji, która ma swoją docelową wysokość. Nowa placówka unowocześni bazę szpitalną, która w większości składa się z budynków mających ponad 100 lat.

Przy ulicy Wrocławskiej 1-3 w Krakowie trwają zaawansowane prace budowlane nowego budynku Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką. W pełni gotowa jest już bryła obiektu, a to oznacza, że inwestycja osiągnęła swoją docelową wysokość i zakończył się etap prac stanu surowego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex S.A. Na budowie pracuje obecnie ponad 130 osób.

Nowy 4-kondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej około 27 100 metrów kwadratowych posiadał będzie docelowo 8 sal operacyjnych i ponad 200 łóżek dla pacjentów. Szpital Wojskowy służył będzie dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziałów szpitalnych, i zaplecza diagnostyczno-laboratoryjnego.

Obecnie inwestycja wchodzi w nowy etap, czyli prac wykończeniowych. Generalny wykonawca, oprócz zrealizowania robót budowlanych będzie miał za zadanie uzyskanie wymaganych zgód oraz wszelkich innych dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Budowa szpitala prowadzona jest z wykorzystaniem technologii BIM, czyli Building Information Modeling, oznaczającej w pełni cyfrowe modelowanie budynku oraz procesu jego powstawania.

Kolejną innowacją przy realizacji projektu jest włączenie do prac również robota wspomagającego pracowników. Sterowana za pomocą gestów konstrukcja, wyposażona została w kamery 360 stopni, lidar oraz czujniki pozwalające wykonywać pracę nawet nocą. Zadaniem robota jest m.in. transportowanie ciężkich przedmiotów, malowanie, składanie szalunków oraz wiercenie otworów. Innowacyjna konstrukcja to efekt współpracy inżynierów z Włoch, Austrii, Niemiec oraz Polski.

Budimex S.A., zakończy realizację kontraktu do listopada 2026 roku. Szpital do tego czasu ma przejść odbiory końcowe i zostać uruchomiony wraz z przyjęciem pierwszych pacjentów. Łączny koszt inwestycji to ponad 380 mln zł netto.

Nowoczesny budynek unowocześni bazę szpitalną w Krakowie, która obecnie składa się z obiektów Szpitala Wojskowego, mających ponad 100 lat.

Komentarze


  • PC
    Użytkownik
    2024-11-07 09:52:29
    Ale brzydki...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.