Po 70 latach Most Stągiewny ponownie z funkcją zwodzenia. Nowa atrakcja na Wyspie Spichrzów


2022.08.04
Autor: Piotr Maślak
Oddanie do użytku zmodernizowanego Mostu Stągiewnego oznacza otwarcie szlaków wodnych na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. Dodatkowo w ramach inwestycji przywrócono jego zwodzoną funkcję, a także powstała nowa marina na 60 miejsc.

Modernizacja Mostu Stągiewnego wraz z przywróceniem po 70 latach jego zwodzonej funkcji, była możliwa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w związku z zabudową Wyspy Spichrzów w Gdańsku przez spółkę Granaria. Inwestycja pozwoli ponadto otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. W otwarciu mostu uczestniczyła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Wojciech Ciurzyński z Granarii oraz Rudi op ‘t Roodt z firmy Immobel.

Za projekt nowego mostu, który obecnie swoim wyglądem przypomina most Schwedlera, łączącego brzegi Motławy w latach 1883-1926, odpowiada biuro projektowe Europrojekt Gdańsk. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Vistal Gdynia. Obecna konstrukcja Mostu Stągiewnego ponownie ma wcześniej istniejące przyczółki i dawną komorę maszynową.

Nowa atrakcja na Wyspie Spichrzów w ramach PPP

Mieszkańcy Gdańska i turyści mogą korzystać z mostu od 5 lipca, a regularnie zwodzony będzie wraz z początkiem września. Otwarcie mostu na całą szerokość zajmie nie dłużej jak dwie minuty. Przeprawa ma także ożywić część miasta od strony Długich Ogrodów. Oprócz zmodernizowania Mostu Stągiewnego powstała również nowa marina na 60 miejsc.

Przebudowa Mostu Stągiewnego to jedno z ostatnich zobowiązań spółki Granaria z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Od lutego trwa jeszcze modernizacja Rybackiego i Długiego Pobrzeża, gdzie trwa kompleksowa wymiana nawierzchni.

O inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów

Granaria realizuje obecnie na Wyspie Spichrzów w Gdańsku inwestycję mieszkaniową. W budowie znajduje się drugi etap kompleksu, w którym wybudowanych zostanie 500 mieszkań, a także hotel Motel One na 320 pokoi. Ta część inwestycji będzie gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Według zapewnień inwestora, prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Komentarze


 • Danz
  Gość
  2022-08-04 12:26:28
  No wreszcie! Fajnie, że deweloperzy, który zabudowują wsypę spichrzów są poniekąd zmuszeni do realizacji dodatkowych inwestycji w ramach za zgodę na ich budowę.

 • Janina
  Gość
  2022-08-04 13:15:26
  wyszło super, most wygląda naprawdę dobrze

 • obs
  Gość
  2022-08-04 14:28:10
  horała i płażyński widziani na moście- pewnie będzie śledztwo

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.