Platynowy biurowiec firmy Torus w Gdańsku Wrzeszczu


2022.11.04
Autor: Piotr Maślak
Gdański biurowiec firmy Torus w dzielnicy Wrzeszcz może się pochwalić certyfikatem LEED na najwyższym poziomie – Platinum, co oznacza, że inwestycja spełnia wyśrubowane normy ekologiczne, jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów.

Drugi etap kompleksu Officyna, podobnie jak pierwszy otrzymał certyfikat LEED na najwyższym poziomie – Platinum. Przyznany certyfikat to system wielokryterialnej oceny, który bierze pod uwagę wiele aspektów inwestycji, w tym m.in. usytuowanie budynku, działka, użyte materiały, zużycie energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu czy wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne.

Poziom Platinum to najwyższa ocena, którą w Polsce otrzymało niespełna 70 budynków, z czego 9 znajduje się w Trójmieście. Konsultantem dewelopera ds. LEED jest VvS | Architects & Consultants.

W praktyce, w przypadku Officyny, w porównaniu z referencyjnym budynkiem certyfikacja oznacza m.in.: oszczędność energii elektrycznej na poziomie aż 39,8 proc., oszczędność zużycia wody pitnej na poziomie 53,7 proc. czy redukcję ścieków o 55,9 proc. Przy realizacji biurowca użyto materiały budowlane w 25 proc. oparte o surowce wtórne, a w 87 proc. były one pochodzenia regionalnego.

Officyna to kompleks dwóch biurowców z częścią usługową w parterze, zlokalizowana w centrum dzielnicy Wrzeszcz. W drugim etapie inwestycji oddano do użytku 5-kondygnacyjny biurowiec, który dostarczył na rynek prawie 7 300 mkw. przestrzeni do pracy. Budynek połączony jest z pierwszym etapem Officyny bezpośrednim przejściem - łącznikiem naziemnym. Projekt architektoniczny inwestycji powstał na deskach pracowni APA Wojciechowski Trójmiasto.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.