Zgoda na budowę 130-metrowego wieżowca na Ochocie. Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodarowania dla rejonu Zawiszy
Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy na Ochocie, gdzie firma Ghelamco planuje wybudować 130-metrowy wieżowiec, którego projekt przygotowała pracownia JEMS Architekci. Inwestycja oferować ma nowoczesne biura oraz przestrzeń usługową.
Uchwalony został plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy, który dopuszcza budowę 130-metrowego wieżowca firmy Ghelamco na trójkątnej działce przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i Alej Jerozolimskich w dzielnicy Ochota. Za głosowało 38 radnych, przeciwko 14, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Przypomnijmy, że deweloper planował pierwotnie budowę w tym miejscu nawet 160-metrowego "drapacza chmur".
W połowie 2022 roku zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania działki na serku ochockim. Projekt renomowanej pracowni JEMS Architekci zakłada budowę kompleksu składającego się z trzech "plastrów", a ich wysokość ma rosnąć w kierunku pl. Zawiszy. Najwyższa część wieżowca o wysokości 34 kondygnacji/130 metrów mieściła się będzie najbliżej placu. Następnie obiekt zmniejszałby swoją wysokość kaskadowo do 108 metrów. Najniższa część - 27-34 metry - znajdzie się od strony ulicy Grójeckiej.
Miejscowy plac zagospodarowania znajduje się zapis, który dopuszcza elewację w formie tzw. ogrodów wertykalnych i narzuca dodatkowo, by przestrzeń w parterze została zagospodarowana pod lokale handlowo-usługowe.
Wieżowiec pod robocza nazwą Sobieski Tower oferować ma biura o łącznej powierzchni 43 000 mkw. Oferta inwestycji uzupełniona ma zostać o przestrzeń handlowo-usługową wynoszącą 3 000 mkw. Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką, roboczo nazywaną Nowogrójecką.
Uchwalony został plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy, który dopuszcza budowę 130-metrowego wieżowca firmy Ghelamco na trójkątnej działce przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i Alej Jerozolimskich w dzielnicy Ochota. Za głosowało 38 radnych, przeciwko 14, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Przypomnijmy, że deweloper planował pierwotnie budowę w tym miejscu nawet 160-metrowego "drapacza chmur".
Miejscowy plac zagospodarowania znajduje się zapis, który dopuszcza elewację w formie tzw. ogrodów wertykalnych i narzuca dodatkowo, by przestrzeń w parterze została zagospodarowana pod lokale handlowo-usługowe.
Wieżowiec pod robocza nazwą Sobieski Tower oferować ma biura o łącznej powierzchni 43 000 mkw. Oferta inwestycji uzupełniona ma zostać o przestrzeń handlowo-usługową wynoszącą 3 000 mkw. Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką, roboczo nazywaną Nowogrójecką.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 13:08:08
Historyczny młyn w Gdańsku zyskał nowe życie jako kompleks mieszkaniowy
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski