Zgoda na budowę 130-metrowego wieżowca na Ochocie. Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodarowania dla rejonu Zawiszy


2023.01.13
Autor: Bartosz Motorek
Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy na Ochocie, gdzie firma Ghelamco planuje wybudować 130-metrowy wieżowiec, którego projekt przygotowała pracownia JEMS Architekci. Inwestycja oferować ma nowoczesne biura oraz przestrzeń usługową.

Uchwalony został plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy, który dopuszcza budowę 130-metrowego wieżowca firmy Ghelamco na trójkątnej działce przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i Alej Jerozolimskich w dzielnicy Ochota. Za głosowało 38 radnych, przeciwko 14, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Przypomnijmy, że deweloper planował pierwotnie budowę w tym miejscu nawet 160-metrowego "drapacza chmur".

W połowie 2022 roku zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania działki na serku ochockim. Projekt renomowanej pracowni JEMS Architekci zakłada budowę kompleksu składającego się z trzech "plastrów", a ich wysokość ma rosnąć w kierunku pl. Zawiszy. Najwyższa część wieżowca o wysokości 34 kondygnacji/130 metrów mieściła się będzie najbliżej placu. Następnie obiekt zmniejszałby swoją wysokość kaskadowo do 108 metrów. Najniższa część - 27-34 metry - znajdzie się od strony ulicy Grójeckiej.

Miejscowy plac zagospodarowania znajduje się zapis, który dopuszcza elewację w formie tzw. ogrodów wertykalnych i narzuca dodatkowo, by przestrzeń w parterze została zagospodarowana pod lokale handlowo-usługowe.

Wieżowiec pod robocza nazwą Sobieski Tower oferować ma biura o łącznej powierzchni 43 000 mkw. Oferta inwestycji uzupełniona ma zostać o przestrzeń handlowo-usługową wynoszącą 3 000 mkw. Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką, roboczo nazywaną Nowogrójecką.

Komentarze


 • dociekliwy
  Gość
  2023-01-13 10:48:34
  Czy firma Ghelamco należy do żony jednego z rabinów ?

 • Warszawianka
  Gość
  2023-01-13 17:21:55
  Ten projekt to jak kawałek pałacu kultury. Pałac kultury osobiście uważam za relikt czasu ale wazny. Niektorzy chcą zburzyć Pałac Kultury bo im architektura przeszkadza ale ten straszak chcą postawić. Dno.

 • Seba
  Gość
  2023-01-13 19:44:52
  W przypadku Pałacu Kultury nie chodzi o architekturę ale o symbol byłej dominacji ZSRR nad Polską. Trzeba go zburzyć.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.