Czy tak będzie wyglądał 130-metrowy wieżowiec przy pl. Zawiszy w Warszawie? Pierwsze wizualizacje


2022.05.27
Autor: Piotr Maślak, Urbanity.pl
Zaprezentowane zostały pierwsze wizualizacje, budzącego wiele kontrowersji wśród części społeczników, 130-metrowego wieżowca, który firma Ghelamco planuje wybudować przy pl. Zawiszy w Warszawie. Projekt inwestycji przygotowała renomowana pracownia JEMS Architekci.

130-metrowy wieżowiec firmy Ghelamco miałby stanąć na trójkątnej działce przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i Alej Jerozolimskich w dzielnicy Ochota. W czwartek, 25 maja miejscy urzędnicy po raz pierwszy upublicznili wstępne wizualizacje projektu przy pl. Zawiszy.

Nowy warszawski "drapacz chmur" ma według koncepcji składać się z trzech "plastrów", a ich wysokość ma rosnąć w kierunku pl. Zawiszy. Najwyższa część wieżowca o wysokości 34 kondygnacji/130 metrów mieściła się będzie najbliżej placu. W głębi działki budynek obniżał się będzie kaskadowo do wysokości 108 metrów. Najniższa część - 27-34 metry - znajdzie się od strony ulicy Grójeckiej. Wycofania elewacji ma wypełniać zieleń na stropodachach

ZOBACZ PIERWSZE WIZUALIZACJE WIEŻOWCA

Miejscowy plac zagospodarowania znajduje się zapis, który dopuszcza elewację w formie tzw. ogrodów wertykalnych i narzuca dodatkowo, by przestrzeń w parterze została zagospodarowana pod lokale handlowo-usługowe. Gabaryty nowej inwestycji są wpisane do projektu planu zagospodarowania rejonu placu Zawiszy, który kilka dni temu został wyłożony.

Inwestorem jest Ghelamco, a za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci.

Część społeczników nie zgadza się na realizację 130-metrowego wieżowca w tym miejscu, uważając, że budynek jest za duży i nie pasuje do skali ul. Grójeckiej. Miejscy urzędnicy przekonują jednak, że budynek dobrze wpisze się w krajobraz pl. Zawiszy, a kształt wieżowca wyznaczono bardzo pieczołowicie, w drodze skrupulatnych analiz.

Komentarze


 • fajna architektura
  Gość
  2022-05-27 10:03:11
  ladne ladne ladne cos ciekawego, a nie ciagle akwaria

 • ba
  Gość
  2022-05-27 10:13:34
  Architektura rodem z lat 30-tych XX w.Zmarnowany teren na takie brzydactwo.

 • Czaskowski
  Gość
  2022-05-27 23:41:17
  "kształt wieżowca wyznaczono bardzo pieczołowicie, w drodze skrupulatnych analiz".
  Analiza polegała na przekazaniu znacznej ilości gotówki odpowiedniemu urzędnikowi...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.