Gotowy 155-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Wieża powstawała w rekordowym tempie


2022.06.08
Autor: Piotr Maślak, Urbanity.pl
Polski Holding Nieruchomości otrzymał już pozwolenie na użytkowanie dla 155-metrowego wieżowca Skysawa w ścisłym centrum Warszawy. Inwestycja powstawała w rekordowym tempie - Jedno piętro budowano w zaledwie cztery dni.

Przy Świętokrzyskiej 36 w dzielnicy Śródmieście w Warszawie gotowy jest już wieża Skysawa, której budowa rozpoczęła się pod koniec czerwca 2019 roku. Inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości, a projekt architektoniczny przygotowała biuro Projekt Polsko - Belgijska Pracownia Architektury. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Porr.

Skysawa to 155-metrowa wieża z 40 kondygnacjami naziemnymi, na których znajduje się około 34 550 mkw. powierzchni biurowo-handlowej o najwyższym standardzie technicznym. Do realizacji inwestycji użyto 3 372 ton stali, 66 290 ton betonu, 1 108 ton szkła, a w szczytowym momencie budowy pracowało około 500 osób.

Rekordowe tempo budowy wieżowca Skysawa
Wykonawca wieży miał przed sobą trudne zadanie. Inwestycja w ścisłym centrum Warszawy powstawała w rekordowym tempie. We wrześniu 2020 r. zakończono konstrukcję niższej części kompleksu, a prace konstrukcyjne części nadziemnej głównej wieży trwały zaledwie rok, przy czym kondygnacje od +17 do +40 wybudowano w imponującym tempie - w zaledwie 150 dni. Pozwoliło to osiągnąć docelową wysokość już w lipcu 2021 roku. Kilka miesięy wcześniej, bo w kwietniu Skysawa została połączona ze stacją metra Rondo ONZ.

Skysawa nową siedzibą największej instytucji finansowej w Polsce i jednej z największych grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej
W grudniu 2021 roku podpisana została umowa najmu całej powierzchni w 155-metrowym wieżowcu z PKO Bankiem Polskim, który wprowadzi się do nowej siedziby w pierwszej połowie 2023 roku. Była największa tego typu transakcja na rynku nieruchomości komercyjnych w stolicy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Lokalizacja kompleksu Skysawa
Ogromnym atutem inwestycji jest jest położenie. Kompleks wybudowany został w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok Ronda ONZ, w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II. Wieżowiec jako jeden z nielicznych posiada bezpośrednie połącznie ze stacją metra.

Wieża dysponuje ponadto certyfikatem BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding, niższa część kompleksu posiada certyfikat BREEAM Final także na najwyższym poziomie outstanding. Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR, TKT engineering i ELIN.

PHN otrzymał zaledwie kilka tygodni temu pozwolenie na użytkowanie swojej drugiej inwestycji w stolicy - biurowca Intraco Prime.

Komentarze


  • Ciurlej
    Gość
    2022-06-26 16:19:54
    Fajny ten wieżowiec. Bryła taka interesująca, z jednej strony węższa, plus do tego niestandardowa elewacja...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.