Wieżowiec w Warszawie został połączony ze stacją metra


2021.04.14
Autor: Urbanity.pl
Powstający kompleks biurowo-handlowy Skysawa w Warszawie został połączony ze stacją metra Rondo ONZ. Ukończone zostały prace konstrukcyjne związane z budową podziemnego przejścia.

Polski Holding Nieruchomości poinformował o zakończeniu prac konstrukcyjnych, które związane są z budową przejścia łączącego wieżowiec Skysawa i stację metra Rondo ONZ. Roboty zrealizowane zostały w połowie

Flagowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości w Warszawie będzie jedną z nielicznych tego typu obiektów w stolicy, które posiadały będą przejście do stacji metra bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. W połowie tego miesiąca zakończone zostały prace konstrukcyjne związane z budową podziemnego przejścia łączącego kompleks biurowo-handlowy Skysawa ze stacją metra. Tunel, który w ostatnich dniach został przebity do istniejącego korytarza metra, poprowadzono pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II.

Jak informuje inwestor projektu, prace są na tak zaawansowanym etapie, że wkrótce będzie można zobaczyć podziemny łącznik już nie tylko na wizualizacjach. Ta część inwestycji, gdzie oprócz łącznika znajdą się także sklepy i punkty handlowo-usługowe oddana zostanie do użytku mieszkańcom Warszawy wraz z ukończeniem pierwszego budynku Skysawy.

Pierwsze prace budowlane, których celem było połączenie kompleksu ze stacją metra ruszyły w czerwcu 2020 roku. W sierpniu i wrześniu wykonano palisadę zabezpieczającą wykop, w którym powstawał strop łącznika. Następnie wykop częściowo zasypano, a resztę prac związanych z wycięciem otworu w ścianie szczelinowej obiektu drążeniem tunelu, wykonaniem płyty fundamentowej, ścian łącznika i otworu do połączenia z istniejącym korytarzem metra prowadzono metodą podstropową, czyli pod ziemią z poziomu -2 budynku.

Skysawa to inwestycja o charakterze biurowo-usługowym, która zaoferuje około 34 550 mkw. powierzchni do wynajęcia. Kompleks powstaje w ścisłym centrum Warszawy, w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II. W pierwszej kolejności, bo już w III kwartale br., oddany zostanie pierwszy budynek o powierzchni około 9 880 mkw. Z kolei 155-metrowa wieża zostanie oddana rok później.

Warszawski wieżowiec może pochwalić się certyfikatem BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding. Realizacją inwestycji zajmuje się konsorcjum firm PORR, TKT engineering i ELIN.

Komentarze


  • Jula
    Gość
    2021-04-15 04:09:06
    Suuuuuuuper!

  • Ttt
    Gość
    2021-04-15 05:06:57
    Byłoby miło jakby w artykule pojawiła się informacja o projektantach.

  • Wawa
    Gość
    2021-04-15 06:15:17
    Słoiki te będą narzekać że nie dojada samochodem

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.