Ekspresowe tempo powstawania wieżowca Skysawa w Warszawie


2021.01.18
Autor: Urbanity.pl
Wykonawca wieżowca Skysawa potrzebuje zaledwie czterech dni na budowę kolejnych kondygnacji biurowca przy Świętokrzyskiej w centrum miasta.

Cztery dni – tyle wynosi cykl budowy kolejnych kondygnacji budynku biurowo-usługowego Skysawa, którego inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości. Ekspresowe tempo powstawania kolejnych poziomów wieżowca jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii wznoszenia konstrukcji z trzonem wyprzedzonym.

Technologia zastosowana przez firmę Porr S.A., polega na wykorzystaniu do budowy wieży systemu szalunkowego podnoszonego na kolejne kondygnacje za pomocą specjalnych siłowników. Ogranicza to konieczność wykorzystania dźwigów, co pozwala na zwiększenie wydajności i tempa prowadzonych prac. Dodatkowo całe szalunki wspinają się równocześnie, dzięki czemu pracownicy są stale zabezpieczani przed ryzykiem upadku z wysokości.

Wieżowiec Skysawa powstaje przy ulicy Świętokrzyskiej 36 w centrum Warszawy. Obecnie prace budowlane prowadzone są na poziomie 13 kondygnacji naziemnej. Od początku realizacji projektu prace postępują bardzo szybko. Wiecha na niższym budynku kompleksu zawieszona została zaledwie dziewięć tygodni po wyjściu konstrukcji z ziemi. Docelowo Skysawa będzie miała wysokość ponad 155 metrów i liczyła będzie 40 pięter.

Pierwszy budynek warszawskiego kompleksu będzie gotowy na początku III kwartału 2021 roku. Wtedy też udostępniony zostanie nowy pasaż przy budynku A i podziemne przejście, które łączyło będzie obiekt ze stacją metra. Główna wieża Skysawy będzie gotowa w III kwartale 2022 roku.

Komentarze


  • RED
    Gość
    2021-01-18 21:15:40
    Beton pełną wytrzymałość osiąga po 14 dniach przy plusowych temperaturach! 4 dni na kondygnację w zimie przy -15C?

    W Chinach równie szybko budują oby i tu tak to się nie skończyło - https://wyborcza.pl/1,75399,8687622,Chinski_absurd_budowlany_zlozyl_budynek_w_kilka_sekund.html

  • Andy
    Gość
    2021-01-19 06:25:43
    Beton dojrzewa w 28 dni, a w minusowych temperaturach używa się dodatków obniżających zamarzanje wody i podgrzewa deskowania np. parą wodną.

  • Edek
    Gość
    2021-01-19 07:19:53
    Mróz dobrze wiąże świeży beton, zasada im większy mróz tym szybciej można budować - go go go

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.