Budowa fabryki leków onkologicznych Polfa Tarchomin z gotowym etapem


2022.07.06
Autor: Iwona Maślak, Urbanity.pl
Budimex zakończył realizację pierwszego etapu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych Polfa SA w Tarchominie.

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych Polfa SA w Tarchominie to unikalny w skali kraju oraz Europy projekt i zarazem największa inwestycja Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa SA. Budimex, który odpowiada za realizację stanu surowego obiektu właśnie wykonał zadanie i z tej okazji odbyło się zawieszenie wiechy na szczycie obiektu.

Realizacja I etapu inwestycji trwała od listopada 2021 roku do czerwca br. i polegała m.in. na wykonaniu robót ziemnych, żelbetowych, konstrukcji stalowej na dachu oraz wykonaniu instalacji podposadzkowej technologicznej. Do realizacji konstrukcji budynku wykonano 12 tyś m3 wykopu, 10 tyś m3 zasypek fundamentów, 8 500 m3 betonu i wbudowano 840 T stali zbrojeniowej i 60 T podkonstrukcji stalowej.

Najtrudniejszym etapem prac było utrzymanie zwierciadła wody poniżej 7 m od poziomu terenu. Do tego celu konieczne było odpompowanie wody z wykopu w ilości 12 000 m3 na dzień. Prace wykonywaliśmy w okresie zimowym w systemie dwuzmianowym. Również nie małym wyzwaniem było zapewnienie ciągłości dostaw materiałów, które zmuszało do poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw – komentuje Paweł Wróblewski, Kierownik Kontraktu Budimex SA.

Wartość kontraktu, który realizowany był w technologii BIM umożliwiającej kontrolę, edycję projektu budowy i eksploatację w przestrzeni wirtualnej wyniósł ponad 22 mln zł.

Nowe Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będzie miało trzy główne przeznaczenia - tj. produkcja form jałowych oraz laboratoria badawczo-rozwojowe (R&D) i kontroli jakości (KJ).

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.