Projekt Monopolis w Łodzi wcielany w życie

2017.05.16

Na specjalnie zwołanej konferencji zaprezentowany został projekt centrum kulturalno-biurowego Monopolis w Łodzi. Inwestycja, która zaprojektowana została przez pracownię Grupa 5 Architekci, powstanie na działce pomiędzy ulicą Kopcińskiego, a Wydawniczą.

Łódzki Monopolis będzie ogromnym projektem wielofunkcyjnym o powierzchni 28 800 metrów kwadratowych, z czego 23 400 mkw. zajmą pomieszczenia biurowe. Inwestycja polega głównie na rewitalizacji zabytkowych budynków dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku przy ulicy Kopcińskiego, ale także budowie dwóch nowych obiektów biurowych.

Biura w standardzie klasy A powstaną również w gmachu głównej rozlewni, gdzie znajdzie się 7 000 mkw. powierzchni najmu. Łącznie projekt zakłada stworzenie przestrzeni dla prawie 2 500 pracowników. Każdy z budynków dysponował będzie zielonym certyfikat BREEAM oraz czterema windami. Wysokość każdej z kondygnacji wyniesie 3 m. Powierzchnia pięter od 1 900 do 2 400 mkw.

W ramach projektu Monopolis powstanie pasaż handlowo-usługowy, dzięki obniżeniu terenu. W budynku głównym kompleksu znajdzie się muzeum poświęcone pracownikom byłego Polmosu. Inwestycja składała się będzie również z galerii artystycznej, restauracji w Starej Kotłowni, świetlicy dla okolicznych dzieci w budynku dawnego laboratorium czy też przedszkola znajdującego się w nowym budynku oraz placu zabaw w tylnej części kompleksu.

Przestrzeń wokół obiektów zapewni organizowanie koncertów i przedstawień. Tory kolejowe, które znajdują się na terenie kompleksu, a które wpisane są do rejestru zabytków, zostaną zachowane.

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. W pierwszej części projektu odrestaurowane zostaną wszystkie budynki historyczne. Pierwsze prace rozpoczną się w drugiej połowie 2017 roku, a zakończą się w drugiej połowie 2018 roku. Nowe budynki powstawały będą odpowiednio w 2019 i 2020 roku. Inwestor posiada już pozwolenie na budowę.

Inwestorem kompleksu jest łódzka spółka Virako, a za projekt architektoniczny odpowiada Grupa 5 Architekci.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.