Monopolis w Łodzi z prawomocnym pozwoleniem na budowę


2017.06.12
Autor: Urbanity.pl
Inwestor kompleksu wielofunkcyjnego Monopolis w Łodzi odebrał właśnie prawomocne pozwolenie na budowę. Niebawem rozpocząć się mają prace konserwatorskie w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 roku.

Na początku maja zaprezentowany został projekt Monopolis, którego inwestorem jest Virako. Inwestycja zakłada odrestaurowanie historycznych budynków, w których znajdzie się nowoczesna przestrzeń biurowa, powstaną restauracje, klub dla dzieci, muzeum, teatr oraz zielony skwer. Całość ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku.

Mamy już pozwolenie na jego budowę i przystępujemy do prac konserwatorskich, w tym czyszczenia cegieł w zabytkowych budynkach. W tym zakresie do współpracy zaprosiliśmy uznaną pracownię konserwatorską Mosaicon. Kolejnym krokiem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji, którego dokonamy w kolejnych tygodniach


- zapowiada Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Głównym elementem łódzkiego Monopolisu będzie zespół zabytkowych obiektów, dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. W budynku dawnej rozlewni mieściły się będą biura, a na parterze restauracje, winiarnie oraz kawiarnie. Budynek dawnego laboratorium wódek smakowych zostanie zagospodarowany pod bistro, w magazynie spirytusu znajdzie się teatr, a w morsowni basen z siłownią. Inwestor zaplanował również przestrzeń dla przedszkola i świetlice środowiskową dla dzieci.

W kompleksie znajdzie się również miejsce poświęcone historii dawnego Pomolsu i technologii wytwarzania wódki.

Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Firma Mosaicon przeprowadzi prace konserwatorskie związane z oczyszczeniem cegieł w zabytkowych gmachach dawnego Monopolu.

W pierwszej kolejności zajmiemy się oczyszczeniem dawnego Polmosu z wtórnych elementów, skuciem tynków, aby odsłonić we wnętrzach cegłę, usunięciem wtórnych instalacji. Kolejnym etapem będzie oczyszczenie cegły na elewacjach i odrestaurowanie detali


- mówi Michał Potz z pracowni Mosaicon.

Monopolis to 29 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowo-usługowej. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie w pierwszym etapie 7 000 mkw. biur, a w drugiej fazie projektu w dwóch nowych gmachach M2 i M3 - odpowiednio 8 770 i 8 150 mkw. Kolejne 5 000 mkw. to usługi, basen i teatr zlokalizowane w pozostałych budynkach historycznych.

Łódzka inwestycja znajduje się u zbiegu dwóch głównych arterii miasta - alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego. Kompleks certyfikowany będzie w systemie BREEAM na poziomie very good i excellent. Za wynajem powierzchni w kompleksie odpowiada firma doradcza JLL.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.