Wrocławski Solpol jednak nie będzie zabytkiem


2015.07.21
Autor: Gazeta Wyborcza
W poniedziałek, 20 lipca bieżącego roku, wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję o niewpisywaniu postmodernistycznego domu towarowego Solpol we Wrocławiu do rejestru zabytków, a to oznacza, że obiekt może zostać wyburzony i przebudowany.

Dom towarowy Solpol powstał w 1993 roku według projektu architektonicznego Wojciecha Jarząbka. Postępowanie w sprawie wpisania budynku do rejestru wszczęto 20 lutego bieżącego roku. Gdyby wpisano obiekt do rejestru, zostałby najmłodszym polskim zabytkiem.

Wojewódzki konserwator zabytków odmówił jednak wpisania wrocławskiego Spolpolu do rejestru. Według Barbary Obelindy-Nowak - dolnośląskiego konserwatora zabytków - nie udało się udowodnić wartości artystycznych, historycznych czy naukowych obiektu.

Za uznanie budynku zabytkiem opowiadali się aktywiści i naukowcy, jednak sam pomysł wpisania Solpolu do rejestru zabytków wzbudził wiele kontrowersji. Teraz zwolennicy domu towarowego zastanawiają się o odwołaniu od decyzji konserwatora, która nie jest ostateczna.

Budynek znajduje się na Starym Mieście, przy ulicy Świdnickiej 21/23 we Wrocławiu.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.