Rewolucja architektoniczna w centrum Wrocławia - Solpol ustępuje miejsca nowoczesnej zabudowie


2023.03.08
Autor: Piotr Maślak
Tajemniczy projekt nowej architektury, która ma powstać w miejscu wyburzonego Solpolu, został odkryty! Firma Noho Investment planuje budowę budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi w parterze, który ma być niższy od znajdującego się obok kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.

Wrocławskie biuro architektoniczne AP Szczepaniak opublikowało wizualizacje projektu, który składa się z trzech budynków zajmujących całą działkę po Solpolu oraz działkę za nim. Od strony ul. Świdnickiej, gdzie znajdować się będą lokale usługowe, pojawią się balkony mieszkań oraz schodkowo wznoszące się uskoki, które przypominają nieregularną bryłę Solpolu. Projektanci starali się zaprojektować nową zabudowę tak, by nie zasłaniać absydy kościoła i symbolicznie oddać hołd dla projektantów Solpolu. Na przedstawionym projekcie widoczne jest także zazielenione atrium wewnątrz budynku. Co myślicie o tej koncepcji? Czy tęsknicie za Solpolem, który był uważany za budynek kultowy, ale nie przetrwał próby czasu?"

W ubiegłym roku nowy właściciel nieruchomości w centrum Wrocławia zdecydował się wyburzyć znany wszystkim dom towarowy i zastąpić go nową architekturą. Przeciwko tej decyzji protestowało wielu mieszkańców, którzy nawet próbowali wpisać budynek na listę zabytków, byle tylko go zachować, jednak bez skutku. Spółka Noho Investment, która zakupiła działkę od Grupy Polsat, planuje zbudować tutaj budynek mieszkalny z lokalami usługowymi w parterze. Wcześniej nie ujawniono żadnych szczegółów co do wyglądu nowej koncepcji zabudowy, ale teraz wrocławskie biuro architektoniczne AP Szczepaniak opublikowało projekt zabudowy.


Zaproponowano dwie koncepcje oparte na wspólnym założeniu bryły, ale zdecydowanie różnią się one wykończeniem elewacji. W zgodzie z założeniami konserwatorskimi, nowy budynek będzie niższy niż kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, który znajduje się obok. Architekci zapewniają, że nowy projekt został tak zaprojektowany, aby nie zasłaniać absydy kościoła. Z tego powodu, od strony ulicy Świdnickiej zaplanowano schodkowo wznoszące się uskoki, co przypominać ma nieregularną bryłę wcześniej stojącego tu Solpolu. Chcą w ten sposób symbolicznie oddać hołd dla projektantów domu towarowego.W tym miejscu zaproponowano trzy budynki, które zajmą całą działkę po Solpolu oraz działkę, na której kiedyś znajdował się parking. Na przedstawionym projekcie widoczne jest również zazielenione atrium, czyli niezadaszone pomieszczenie wewnątrz budynku. Od strony ulicy Świdnickiej pojawić mają się balkony lokali mieszkalnych, a w parterze - wychodzące na deptak - lokale usługowe.

Komentarze


 • Krzys
  Gość
  2023-03-08 21:58:02
  Jednego gargamela budowanego zburzono, a już szykują drugiego. Balkony z widokiem na ołtarz kościoła.

 • Andrzej
  Gość
  2023-03-09 09:16:04
  Czy we Wrocławiu jest ktoś taki jak miejski architekt ? Przecież te współczesne budynki w ścisłym centrum miasta pasują jak pięść do nosa . Wyjątkiem jest tutaj plac Dominikański . To samo dotyczy okropnych pomników . W Rzymie turyści robią sobie zdjęcia przy pomnikach . We Wrocławiu nie wiedziałem nikogo , kto chciałby sobie zrobić zdjęcie np . z pomnikiem Chrobrego ,czy Kopernika, albo Jana XXIII z ręką uniesioną w hitlerowskim pozdrowieniu. Zastanawia mnie dlaczego nikt nie pyta mieszkańców o zdanie w tym temacie . W końcu na te pomniki idą pieniądze z kasy miejskiej , a nie z prywatnej .

 • Znawca
  Gość
  2023-03-10 02:44:50
  Solpol V2

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.