Zburzą kontrowersyjny budynek w centrum Wrocławia. Co w jego miejsce?


2022.01.10
Autor: Wyborcza.pl
Kolorowy budynek w centrum Wrocławia, który stał się kultowym symbolem lat 90 w Polsce, zostanie zburzony. Na dniach rozpocząć mają się prace rozbiórkowe.

Dom towarowy SolPol przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu ma zostać zburzony. Prace rozbiórkowe mają rozpocząć się już w drugiej połowie stycznia br. Zgodę na rozbiórkę obiektu, spółka Polsat Nieruchomości uzyskała w sierpniu 2021 roku.

W sieci pojawiło się ogłoszenie dotyczące rozbiórki kultowego domu towarowego na Starym Mieście we Wrocławiu. Prace wyburzeniowe obiektu wybudowanego w latach 1992–1993 mają rozpocząć się 17 stycznia.

Co ma powstać na działce przy Świdnickiej? Jak podaje portal Wyborcza.pl, w miejsce Solpolu wybudowany miałby być jeden budynek, który swoją architekturą nawiązywać ma do przedwojennej zabudowy tego miejsca i stojących obok kamienic. Na piętrach powstać ma hotel w standardzie czterech gwiazdek, a na parterze mogłyby powstać butiki.

Józef Birka, członek rady nadzorczej Polsatu i bliski współpracownik Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Solpolu, w rozmowie z "Wyborczą" przekonywał, że wyburzenie Solpolu jest konieczne, a nowy budynek potrzebuje też wejścia od strony ulicy Świdnickiej.

Komentarze


 • WERTO
  Użytkownik
  2022-01-10 11:51:53
  I bardzo dobrze . Akurat tego budynku w tym miejscu nieżal. To jest historyczna częśc miasta i aż sie prosi aby styl nawiązywał do starej pieknej zabudowy.

 • Ad77
  Użytkownik
  2022-01-11 05:48:57
  Postał 30 lat Takie uroki nowoczesnej architektury ktoś dał zgode na budowe,, dziś wyburzamy. Wybudować równie ładny budynek jak nieopodal w secesyjnym stylu hotel Monopol ale wątpie dziś tak nie budują

 • Alicja
  Gość
  2022-01-17 09:30:35
  Szkoda, świadek nowych czasów, ciekawie nawiązujący do otoczenia choć nowoczesny i dla niektórych niestrawny ... Wrocław to miejsce gdzie nie ceni się wyższych wartości ... w Paryżu Centrum Georges Pompidou zostanie na zawsze, podobnie mogłoby być na Świdnickiej ... szkoda

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.