Wrocław: Co powstaje w sąsiedztwie gotyckiego gmachu Muzeum Architektury przy Bernardyńskiej?


2022.01.10
Autor: Urbanity.pl
Wrocławska firma Toscom Development buduje przy Bernardyńskiej pierwszą inwestycję w mieście, która przewyższać ma klasę premium. Inwestor i projektant zapowiada, że to będzie wyjątkowa realizacja.

W sąsiedztwie gotyckiego gmachu Muzeum Architektury przy ulicy Bernardyńskiej powstaje już nowa inwestycja mieszkaniowa firmy Toscom Development. Projekt zakłada realizację budynku z ogólnodostępnym zielonym patio, luksusowymi mieszkaniami, lokalami usługowymi i przestrzeniami coworkingowymi.

Inwestycja zlokalizowana jest w miejscu, gdzie od XIV wieku było wrocławskie Nowe Miasto z licznymi zabudowaniami, jednak po wojnie kwartał opustoszał, a w jego miejscu pojawił się parking i biurowiec firmy Orange.

Za projekt odpowiada architekt Zbigniew Maćków, który zapowiada, że inwestycja Bernardyńska będzie architektonicznie nawiązywać m.in. do pierwszego wrocławskiego wieżowca, który w 2021 r. kończy 92 lata.

Stosując charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego – gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery – idealnie wpisaliśmy nowy budynek w otoczenie. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru, odwołujący się do szlachetnego kontekstu budynku dawnego Okręgowego Urzędu Pocztowego. Zgodnie z zaleceniami planistycznymi stworzyliśmy unikalną i nową w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny, miejski plac zamyka jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów – wylicza Zbigniew Maćków.

W ofercie inwestycji Bernardyńska znajdują się małe mieszkania o metrażach od 30 mkw., a także 200-metrowe penthousy. W budynku znajdzie się również m.in. przestrzeń coworkingowa z systemem rezerwacji, pełnowymiarowy kort do squash i siłownia, a także relaksacyjna strefa SPA.

Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Vista Construction, która zakończy prace budowlane w 2023 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.