Ogromne zmiany na dworcu w Kołobrzegu. Rusza przebudowa inwestycji


2022.07.28
Autor: Piotr Maślak
Pochodzący z 1904 roku dworzec kolejowy w Kołobrzegu zostanie przebudowany i dostosowany do obecnych standardów obsługi pasażerów. Wykonawca inwestycji przejął już plac budowy i rozpoczął realizację zadania.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dworzec kolejowy w Kołobrzegu stanie się nowoczesną oraz komfortową przestrzenią obsługi podróżnych. Historyczny budynek dworca ma stać się wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta oraz ułatwić pasażerom podróżowanie po województwie. Wykonawca przejął już plac budowy i oficjalnie rozpoczęła się jego przebudowa.

Dworzec w Kołobrzegu pochodzi z 1904 roku i w ramach inwestycji renowacji poddana zostanie jego elewacja, która zostanie pokryta w większości cegłą klinkierową. Odtworzony zostanie mur pruski znajdujący się w niższej parterowej części dworca. Znajdzie się on pod hełmem wieży o wysokości 17,5 metra, która odzyska historyczny, bardziej spiczasty kształt oraz iglicę. Całość podkreślona zostanie nocną iluminacją.

W centralnej części przebudowanego dworca znajdzie się centrum obsługi podróżnych. Układ oraz wysokość holu dworca pozostanie bez zmian. Konserwacji poddany zostanie fryz z motywem roślinnym. W holu mieściły się będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz ławki z drewnianymi siedziskami. W sąsiedztwie znajdzie się przestronna poczekalnia. Strefa obsługi podróżnych to kasy biletowe, pokój zabaw dla dzieci wraz z pomieszczeniem dla rodziców z dziećmi, informacja turystyczna oraz lokale na wynajem.

Wschodnia część obiektu służyła będzie jako dworzec autobusowy z trzema kasami biletowymi.

W trakcie przebudowy dworca w Kołobrzegu zastosowane zostaną rozwiązania proekologiczne. W obiekcie pojawi się energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła, wentylację z odzyskiem ciepła oraz system BMS (Building Mangement System). "Zieloną energię" tworzyły będą ponadto panele fotowoltaiczne. Zmiany widoczne będą także w najbliższym otoczeniu dworca. Ułożone zostaną nowe chodniki oraz zamontowane elementy małej architektury. Po wschodniej stronie powstanie wiata rowerowa.

Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a generalnym wykonawcą firma Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „LEŚ” Paweł Leś. Projekt przebudowy opracowała pracownia AMT z Bydgoszczy. Otwarcie dworca dla podróżnych planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku. Koszt inwestycji to łącznie 24,36 mln złotych brutto.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.