Stena Recycling w Business Garden Poznań


2013.08.14
Autor: mat.pras/Urbanity.pl
Stena Recycling wprowadziła innowacyjne rozwiązanie gospodarki odpadami do realizowanego kompleksu biurowego Business Garden Poznań, który został wyróżniony precertyfikatem LEED Gold.

Cel inwestycji to uzyskanie minimum 75 proc. odzysku surowców z odpadów powstających na terenie budowy. Inwestorem obiektu jest SwedeCenter, zaś generalnym wykonawcą PORR, na którego zlecenie Stena Recycling opracowała i przeprowadza projekt optymalizacji zarządzania odpadami budowlanymi.

Stena Recycling, lider innowacyjnych rozwiązań gospodarki odpadami dla przemysłu i biznesu, wdrożyła system sortowania i odzysku surowców powstających na terenie budowy kompleksu biurowego Business Garden Poznań. Inwestycja łączy w sobie technologię z ekologią i jako jeden z zaledwie kilku obiektów w Polsce spełnia założenia międzynarodowego systemu LEED Gold. Do wymogów tej certyfikacji należą m.in.: "zielone dachy", energooszczędne oświetlenie, efektywność gospodarki wodnej, a także optymalna gospodarka odpadami - już na etapie realizacji inwestycji. Dlatego wspólnym celem Stena Recycling, SwedeCenter - inwestora, i PORR - generalnego wykonawcy, jest osiągnięcie minimum 75 proc. odzysku surowców przez cały okres realizacji obiektu.

Stena Recycling stworzyła na terenie inwestycji wewnętrzną stację recyklingu, złożoną z kilkunastu kontenerów, przystosowanych do odbioru aż 14 różnych frakcji np.: gruzu, wełny mineralnej, folii, ziemi czy odpadów niebezpiecznych. Na całym terenie budowy, w tym w pobliżu pomieszczeń socjalnych, rozmieszczono specjalne pojemniki na papier, metal oraz plastik, a w biurze wykorzystano tzw. Multisort - estetyczny i funkcjonalny system segregacji odpadów biurowych. Nad logistyką wewnętrzną oraz prawidłowym klasyfikowaniem materiałów czuwają tzw. Koordynatorzy ds. Odpadów - pracownicy Stena Recycling, a także wyznaczone osoby ze strony generalnego wykonawcy i podwykonawców.

Stena Recycling organizuje szkolenia dla pracowników z zakresu procedur i właściwego zarządzania odpadami, a na terenie budowy umieszczono plansze z ciekawostkami na temat recyklingu, które stale przypominają o jego korzyściach. Kontrola wdrożonej strategii i obserwacja procesu gospodarki odpadami, łącznie z wykorzystaniem precyzyjnych statystyk, pozwalają nie tylko na tworzenie raportów środowiskowych, ale i na dostosowywanie się do różnych etapów budowy.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.