Poznań: Zamontowano dach z superfolii nad Rynkiem Łazarskim

2021.06.11

Poznań może się już pochwalić jednym z największych dachów z superfolii ETFE na świecie. Właśnie zakończył się montaż unikatowego dachu, kończąc kolejny etap prac w stolicy Wielkopolski.

Montaż dachu z superfolii ETFE nad Rynkiem Łazarskim w Poznaniu to o tyle trudna operacja logistyczna, że z uwagi na dużą wrażliwość membran, z których zbudowane są poduszki, wykonawca musiał oczekiwać z pracami na stabilną pogodę. Konstrukcja jest już gotowa, tym samym Poznań posiada jeden z największych na świecie jednokomorowych poduszek.

Dach nad Rynkiem Łazarskim to dwie poduszki jednokomorowe, z czego duża ma powierzchnię ponad 1 700 metrów kwadratowych, a mała niecałe 500 mkw. Obie wznoszą się na 26 stalowych słupach i 3 stalowych ringach, są ze sobą połączone w jedną całość i zasilane powietrzem przez 3 dmuchawy.

ETFE to niezwykle wytrzymały i trwały materiał, ale mimo to, panele takiej wielkości mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania bardzo silnego wiatru. Dlatego membrany nie powinny być montowane podczas wietrznych dni, a tych w maju mieliśmy dość sporo, co sprawiło, że musieliśmy z montażem oczekiwać na mniej wietrzną pogodę - mówi Marcin Kuźlan, kierownik robót Skanska, który był odpowiedzialny za montaż dachu.

Wykonawca przystąpił już do realizacji kolejnego etapu prac. Ruszyły prace na samej płycie Rynku Łazarskiego. Skanska wykona nową nawierzchnię pod dachem i wyposaży przyszłe targowisko w stoły targowe, oświetlenie, małą architekturę, a także posadzi drzewa i krzewy. Poprawiona zostanie jakość infrastruktury technicznej, powstaną nowe, szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych.

W ramach inwestycji powstanie ponadto zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna, a także przestrzeń pod rekreację.

Remont Rynku Łazarskiego realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. Wartość całego projektu to niecałe 43 mln zł., a zakończenie prac zaplanowano na jesień br.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • dd
  Gość
  2021-06-11 10:20:05
  Beton widzę, widzę beton.

 • dasbild
  Gość
  2021-06-11 10:32:41
  najlepiej jakby po trawie sie chodzilo!1111!!1!one!1one

 • Poznanianka
  Gość
  2021-06-11 14:26:32
  Już myślałam że nie dożyję tej cudownej chwili a tu proszę z jaką pompą! Na coś te podatki nasze jednak idą. Brawo dla wykonawców! Będzie ślicznie

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.