Jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek na Rynku Łazarskim w Poznaniu

2021.04.28

Na przebudowie Rynku Łazarskiego w Poznaniu trwa montaż unikatowego dachu z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek.

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu wkracza w kulminacyjny etap, a jej wykonawcą jest spółka budowlana Skanska. W kwietniu br., rozpoczął się montaż poduszek z folii ETFE, na ważącej 135 ton i wzniesionej jeszcze w ubiegłym roku stalowej konstrukcji, która składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego.

Dach na poznańskim rynku składał się będzie z dwóch poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m kw.) i małej (492 m kw.). Do tej pory udało się zamontować małą poduszkę pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym. Obecnie rozpoczyna się montaż dużej, która będzie jedną z największych na świecie. Ta część inwestycji potrwa około trzech tygodni. Ostatecznie obie poduszki zostaną połączone w jedną całość i będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty.

Nowoczesny dach na Rynku Łazarskim poprawić ma komfort pracy kupców i ich klientów. Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2020 roku i zakończą się w sierpniu br. Inwestorem jest Urząd Miasta Poznania. Inwestycja zakłada powstanie nowego zadaszonego targowiska o powierzchni ponad 2 hektarów. Projekt przebudowy zakłada wymianę nawierzchni i części infrastruktury podziemnej. Pojawi się zielony skwer, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci.

Przenoszenie kupców do nowego miejsca i otwarcie placu zaplanowane jest na jesień.

Folia ETFE ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury. Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70% zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza.

Od połowy maja pod gotowym zadaszeniem o grubości około 3-3,5 m generalny wykonawca wybuduje pawilony handlowe, wyposaży je w stoły, położy nową nawierzchnię a także nasadzi kolejne drzewa i krzewy.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.