Pochodzący z 1885 roku dworzec w Skarżysku-Kamiennej zmienił swoje oblicze


2021.08.17
Autor: Urbanity.pl
Pierwsi podróżni mogli już skorzystać z odnowionego dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej. Koszt przebudowy obiektu wyniósł ponad 32 mln zł brutto.

W połowie 2019 roku rozpoczął się generalny remont i przebudowa dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej, którego początki sięgają 1885 roku.

W ramach inwestycji renowacji poddano zarówno elewację, jak i wnętrze dworca. Odtworzono kamienny cokół, a także oczyszczono i zakonserwowano okładzinę z piaskowca sięgającą do wysokości pierwszego piętra. Odnowiono kolumnadę przed głównym wejściem do holu dworca wraz z balustradami. Na wzór historycznych wykonano tynki na elewacji wyższych poziomów.

Duże zmiany czekają na podróżnych również wewnątrz dworca, które całkowicie zmieniło swój wygląd. Uwagę przykuwa reprezentacyjny hol dworca połączony z poczekalnią zajmującą przeszło 350 m kw. parteru. Pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także dotykowe tablice tyflograficzne z planem dworca. W zachodnim skrzydle budynku wykonano schody oraz windę. Pozostałe piętra dworca służą jako przestrzenie biurowe dla spółek kolejowych oraz Izba Tradycji Kolejowej.

Przy ulicy Towarowej powstał parking samochodowy na 120 miejsc postojowych, który wybudowany został w miejsce wyburzonych magazynów i nieużywanych torów kolejowych.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma SKB SA, a dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.