W Nowym Tomyślu oddano do użytku nowoczesny dworzec kolejowy


2022.11.04
Autor: Piotr Maślak
Otwarty został dla podróżnych nowy dworzec w Nowym Tomyślu w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych. Inwestycja powstała w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A.

Nowy dworzec w Nowym Tomyślu jest nowoczesny i ekologiczny o prostej, geometrycznej bryle z dominantą w postaci wieży zegarowej. Inwestorem jest PKP S.A.

Budynek składa się z dwóch części przykrytej wspólnym zadaszeniem. Pierwsza służy jako przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni, wyposażonej w w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Druga część została zagospodarowana pod kasę biletową Kolei Wielkopolskich.

Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części zlokalizowano również ławki, a także stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz ze stacją ich naprawy. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przy realizacji dworca w Nowym Tomyślu zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Budynek wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie w technologii LED, system odzysku wody deszczowej, a na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Nad całością instalacji i urządzeń czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System).

Budowa nowego dworca wyniosła 4,1 mln zł brutto. Wykonawcą inwestycji w formule „projektuj i buduj” była firma SKB S.A.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.