Zmieni się dworzec kolejowy w Świebodzinie


2021.06.09
Autor: Urbanity.pl
Podpisana została umowa z wykonawcą przebudowy dworca kolejowego w Świebodzinie. Inwestycja pochłonie 11 mln zł.

Kolejny dworzec w województwie lubuskim doczeka się zmian. W 2019 roku w Żaganiu zakończyły się prace modernizacyjne tamtejszego obiektu.

Dworzec w Świebodzinie pochodzi z 1872 roku i w ramach inwestycji PKP przejdzie gruntowny remont. Wyremontowana zostanie elewacja wykonana z żółtej i czerwonej cegły licowej wraz z detalami architektonicznymi. Odtworzone zostaną na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa, a także dwa zegary na elewacji północnej i południowej. Całości dopełnić ma nowa iluminacja nocna.

Duże zmiany czekają na podróżnych również wnętrze dworca, które zostanie kompleksowo przebudowane i zyska nowe funkcje. W parterze zaplanowano przestrzeń obsługi podróżnych składającą się z holu i poczekalni wyposażonych w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. W tej części budynku mieściło się będzie także pomieszczenie kas biletowych, toalety oraz powierzchnie przeznaczone pod wynajem.

Większość lokali na piętrze obiektu zostanie przeznaczona na potrzeby samorządu lokalnego. Otwarta ma zostać biblioteka multimedialna oraz sala wielofunkcyjna. Żeby ułatwić dostęp do nich, w budynku, oprócz klatek schodowych, zaprojektowano także windę.

Przy okazji przebudowy dworzec stanie się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zmiany pojawią się także w najbliższym otoczeniu dworca w Świebodzinie. Przebudowane zostaną budynku sąsiadujące, które zyskają nowe funkcje. Dawny szalet po adaptacji będzie pełnił rolę wiaty śmietnikowej, natomiast budynek gospodarczy – wiaty rowerowej.

Koszt inwestycji wyniesie około 11 mln złotych brutto. Generalnym wykonawcą przebudowy dworca jest jest firma KWK z Bydgoszczy, natomiast projekt przygotowało biuro Pas Projekt z Nadarzyna. Dworzec kolejowy w Świebodzinie zostanie oddany do użytku w II połowie 2022 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.