W Siedlcach powstanie dworzec wzorowany pierwszym tego typu obiektem w mieście z 1866 roku


2021.07.19
Autor: Urbanity.pl
Pochodzący z 1986 roku, a następnie częściowo przebudowany w latach 90' dworzec kolejowy w Siedlcach zostanie zmodernizowany, a jego wygląd ma być wzorowany z pierwszego dworca w mieście, który powstał w 1866 roku.

Nowy dworzec kolejowy w Siedlcach ma mieć ceglaną elewację o nieco industrialnym wyglądzie, z wysokim holem i poczekalnią otoczonymi pasażem handlowym. PKP S.A. przekazały plac budowy generalnemu wykonawcy, który przystąpił do realizacji zadania.

Elewacja dotychczasowego dworca odzyska ceglany wygląd - właśnie taką posiadał pierwszy wybudowany w 1866 roku dworzec w Siedlcach. Jej górne części zostaną wykończone patynowaną blachą tytanowo-cynkową. W ramach inwestycji wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, a nad wejściem głównym do strefy obsługi podróżnych pojawi się wielkoformatowy zegar.

Z kolei wewnątrz siedleckiego dworca znajdzie się odnowiona przestrzeń obsługi podróżnych, która składała się będzie z poczekalni i holu o wysokości dwóch kondygnacji, wokół których na dwóch piętrach skupiono pomieszczenia kas biletowych, toalety, a także przestrzeń handlowo-usługową.

Hol i poczekalnia zostaną wyposażone w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Parter dworca zostanie połączony z pasażem handlowym na piętrze za pomocą klatek schodowych oraz dwóch wind

W sąsiedztwie dworca pojawi się wiata rowerowa na 10 jednośladów oraz kilka miejsc parkingowych.

Generalnym wykonawcą inwestycji została krakowska firma Texom, a za projekt przebudowy odpowiada pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Koszt modernizacji dworca w Siedlcach, który otwarty zostanie ponownie jesienią 2022 roku to 18,7 mln zł brutto.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.