Pochodzący z końca XIX wieku dworzec w Rzepinie odzyska historyczne piękno

2021.12.07

Rozpoczyna się przebudowa historycznego dworca w Rzepinie, który dzięki inwestycji stanie się nowoczesnym obiektem. Wykonawca przejął już plac budowy.

Dworzec w Rzepinie pochodzi z końca XIX wieku, który w ramach inwestycji odzyska swój dawny blask i dostosowany zostanie do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Zmodernizowany obiekt ułatwić ma pasażerom podróżowanie do Kostrzyna, Poznania i Zielonej Góry. Właśnie rozpoczęła się jego przebudowa.

Inwestycja zakłada renowację elewacji wraz z usunięciem tynków, co sprawi, że obiekt odzyska swój pierwotny ceglany wygląd. Odtworzone na wzór historycznych zostaną detale architektoniczne, w tym m.in. tzw. palmety, czyli ozdobne elementy w formie stylizowanych liści palmowych na narożach budynku i ścianie szczytowej. Odtworzony ma zostać także świetlik nad holem oraz kominy. Budynek zyska nową iluminację nocną.

Zmiany czekają również wnętrze dworca, gdzie przestrzeń obsługi podróżnych będzie stanowił hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Pojawią się tutaj m.in. ławki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W parterze mieściły się będą ponadto pomieszczenia kas biletowych, toalety ogólnodostępne, lokale komercyjne oraz te przeznaczone dla przewoźników kolejowych.

W pobliżu budynku powstanie również wiata rowerowa.

Wartość przebudowy wynosi 12,6 mln zł brutto, z czego część została dofinansowana ze środków europejskich. Generalnym wykonwcą przebudowy dworca w Rzepinie jest LK INWEST Sp. z o. o. z Wrocławia, a dokumentację projektową przygotowała pracownia architektoniczna PAS PROJEKT Sp. z o.o. z Nadarzyna. Inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.