Zobacz jak powstaje największa inwestycja infrastrukturalna w Gdańsku

2020.12.16

U podnóża parku i tzw. Szubienicznej Góry w Gdańsku-Wrzeszczu powstaje najnowocześniejsze centrum informatyczne w naszej części Europy.

Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej trwa budowa Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services, którego główny obiekt będzie miał około 12 000 mkw. powierzchni. Sercem kompleksu będzie tzw. bunkier, w którym umieszczona zostanie serwerownia.

Najnowocześniejsze centrum informatyczne w naszej części Europy powstaje na działce, u podnóża parku i tzw. Szubienicznej Góry w Gdańsku-Wrzeszczu. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także pobliski teren, który przekształcony zostanie w wysokiej klasy przestrzeń publiczną. Zaplanowano m.in. rekreacyjno-dydaktyczna przestrzeń publiczna z parkiem na wzgórzu widokowym.

Centrum Kompetencji STOS to m.in. specjalna serwerownia z superkomputerem zdolnym do wykonywania skomplikowanych obliczeń i symulacji. Centralną częścią inwestycji będzie tzw. bunkier, w którym umieszczona zostanie serwerownia. Ze względu na kaskadową rzeźbę terenu i standardy bezpieczeństwa danych, ta część kompleksu ukryta zostanie częściowo pod ziemią.

Dla podkreślenia wrażenia niedostępności bryły operacyjno-technicznej, zostanie ona częściowo wbita w zbocze i pokryta blachą tytanowo-cynkową w kolorze antracytu. Drugą częścią inwestycji jest przestrzeń o charakterze biurowo-dydaktycznym, która będzie bardziej otwarta i lżejsza. Fasada zostanie utrzymana w kolorze srebrnym. To tam znajdzie się wejście główne do Centrum.

Projekt architektoniczny kompleksu przygotowało gdyńskie biuro Arch-Deco. Centrum Kompetencji STOS jest obecnie największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną w Gdańsku. Koszt projektu wynosi ponad 200 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka NDI.

ZDJĘCIA Z BUDOWY MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.