Trwa budowa największej inwestycji w powojennej historii Politechniki Gdańskiej

2021.06.02

Kampus Politechniki Gdańskiej zyska w 2022 roku nowoczesne Centrum Kompetencji STOS, które będzie unikatowym projektem w skali kraju.

Na terenie gdańskiego kampusu uczelni, przy ulicy Traugutta powstaje inwestycja, która pełniła będzie funkcję multidyscyplinarnego centrum gromadzenia i przetwarzania danych. Generalnym wykonawcą jest firma NDI, która obecnie wykonuje m.in. instalacje wewnątrz budynku, a także roboty konstrukcyjne.

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechniki Gdańskiej jest to obecnie największa inwestycja w powojennej historii Politechniki Gdańskiej. Możliwości obiektu będzie można wykorzystywać w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

Sercem nowego obiektu w Gdańsku będzie serwerownia wyposażona w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną, w tym m.in. superkomputer, który docelowo posiadał będzie jedną z najwyższych w tej części Europy mocy obliczeniowych.

Na parterze CK STOS znajdzie się "bunkier" z serwerownią, hol, portiernia, toalety, tzw. showroom oraz pomieszczenia biurowe. Piętro wyżej zaplanowano biura, sala konferencyjna, zaplecze socjalne i pomieszczenia techniczne. Z kolei na poziomie +2 i +3 zlokalizowane będą m. in. biura, wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze i część techniczna obsługująca serwerownie. Na dwóch podziemnych poziomach zaplanowano parking oraz pomieszczenia techniczne.

Koszt budowy Centrum Kompetencji STOS to 155,7 mln zł, z czego 90 mln zł to dotacja unijna. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem osiągnie kwotę nawet 200 mln zł. Budynek będzie gotowy w pierwszej połowie 2022 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Absolwent PG
  Gość
  2021-06-07 17:13:09
  Fajnie że napisaliście artykuł, tylko nic wartościowego się z niego nie dowiedziałem. Tytuł zachęca a z treści dowiedziałem się na jakim piętrze będą kible ;) dzięki

 • Uczeń VLO
  Gość
  2021-06-08 21:12:16
  @Absolwent PG informacja gdzie są kible może Ci się kiedyś bardzo przydać ;)

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.