W Gdańsku powstaną Żurawie - kompleks wielofunkcyjny na terenie Młodego Miasta


2021.06.15
Autor: Urbanity.pl
Rozpoczęła się sprzedaż pierwszego etapu inwestycji Żurawie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, której projekt przygotował światowej sławy architekt z Finlandii.

Na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie wielofunkcyjny kompleks budynków pod nazwą Żurawie. Nazwa inwestycji nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta, które będą widoczne z okien mieszkań.

Żurawie w Gdańsku zlokalizowane będą na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza i składały się będą z budynków o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 40 500 metrów kwadratowych. Projekt architektoniczny przygotował profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii, który jest autorem m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inwestorem jest firma YIT Development.

W pierwszym etapie inwestycji, którego sprzedaż właśnie się rozpoczęła, powstaną 243 mieszkania o zróżnicowanych metrażach od 29 do 92 mkw. Część handlowo-usługowa mieściła się będzie w parterze każdego budynku. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji przestrzenie prywatne i publiczne. Ta część kompleksu Żurawie będzie gotowa w 2023 roku.

- Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia profesor Rainer Mahlamäki.

We współpracy z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK powstał projekt, który wkomponuje się w otoczenie oraz stanie się jego naturalnym elementem, łącząc elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury.

Komentarze


 • Tutejszy
  Gość
  2021-06-16 08:15:44
  Och jak to pięknie brzmi, architektura, światowej sławy projektant, no nic tylko być dumnym z takiego miasta..... W którym nic się nie dzieje w kulturze, w którym nie ma czego zwiedzać, w którym życie spędza się w korkach bo deweloperzy zajmują kolejne osiedla a nikogo nie obchodzi jak tam dojechać, a kolejne drogi zamienia się na ścieżki rowerowe na ścieżki rowerowe.... Powiedzieć dramat to jakby nic nie powiedzieć ...

 • tu
  Gość
  2021-06-16 12:57:38
  stanowcze nie dla tej inwestycji!

 • KKvD
  Gość
  2021-06-25 23:00:53
  Nie bo? Jakieś argumenty poza tym, że jest to świetna architektura, skala i urbanistyka na 5+, szanuje kontekst? Czy może przeszkadzają zmiany przez co odczuwasz irracjonalny lęk przed zmianami? Do czego jak do czego ale ta inwestycja jest jedną z najlepszych w Gdańsku. mocno trzymam kciuki za nią i za użycie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.