Portowa Zabłocie. Kiedyś fabryki i port rzeczny, dziś miejsce do zamieszkania


2025.01.31
Autor: Piotr Maślak
Na krakowskim Zabłociu powstaje budynek wielorodzinny „Portowa Zabłocie”, którego projekt w założeniu architektów z pracowni UCEES kształtować ma przyszły charakter zabudowy mieszkaniowej w nabrzeżu Wisły. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w stolicy Małopolski fińskiego dewelopera YIT.

Butikowy projekt budynku realizowany jest przy ul. Portowej, której charakter kształtuje zabudowa poprzemysłowa. Dawniej cumowano tu i remontowano barki pływające po Wiśle. Teraz, za sprawą nowej inwestycji, może zmienić swoje oblicze. Podobnie jak pozostała część przeobrażającej się w szybkim czasie dzielnicy. Zabłocie jest bowiem dawnym obszarem industrialnym Krakowa, usytuowanym na prawym brzegu Wisły, który wchodzi w skład modnej i popularnej do życia dzielnicy Podgórze. Obecnie ten rejon miasta podlega największym przeobrażeniom.

- Lokalizacji, w której przyszło nam zaprojektować nowy obiekt, nie można odmówić ducha miejsca, choć trudno doszukiwać się jej związków z zabudową mieszkaniową. Dopiero zaprojektowany przez nas budynek, łączący funkcje mieszkalne i usługowe, ma ambicję kształtować przyszły charakter ulicy Portowej - mówi architekt Piotr Uherek, współwłaściciel UCEES. - Jej otoczenie było bowiem zawsze kojarzone z fabrykami, magazynami i stocznią w Porcie Płaszów, który praktycznie przestał istnieć i dopiero teraz powstają nowe koncepcje na jego zagospodarowanie.

Konsekwentnie realizowana przez władze miasta rewitalizacja zabudowy poprzemysłowej na Zabłociu oraz adaptowanie jej na obiekty publiczne, przyniosła oczekiwane efekty. Puste hale zastąpiły modne ośrodki. Powstały budynki Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i przyciągająca rzesze turystów z całego świata Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera. W pobliżu stanął również ikoniczny Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”. Udało się reanimować obumierający fragment miasta.

Dziś obszar ten jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie bliskość krakowskiego Kazimierza i Rynku Głównego oraz chcących aktywnie spędzać czas, np. podczas spaceru lub przejażdżki rowerowej Bulwarami Wiślanymi. Otwierane są nowe restauracje, punkty usługowe, a deweloperzy zaczęli podejmować coraz odważniejsze decyzje o inwestycjach mieszkaniowych. W ten krajobraz harmonijnie wkomponowuje się projekt autorstwa pracowni UCEES.

- Naszą ideą było odtworzenie klimatu i charakterystyki przestrzeni tego postindustrialnego obszaru. Obiekt nawiązuje do historycznej, ceglanej zabudowy dawnej chłodni portowej i stanowi istotny element lokalnej tkanki urbanistycznej. Stąd na elewacji szara cegła i szlachetny tynk o betonowej strukturze - mówi architekt Marek Szpinda z UCEES. - Przyjęta w całym zamierzeniu projektowym jako podstawowa kolorystyka o szarym zabarwieniu powtarza się również w elementach małej architektury. Wyjątek stanowi tu strefa usług dla mieszkańców zlokalizowana na parterze, którą wyróżnia grafitowa cegła klinkierowa

Zaprojektowany przez biuro UCEES budynek ukształtowany na rzucie w kształcie litery „L" tworzyć ma zalążek nowej pierzei miejskiej, harmonijnie łącząc ulicę Portową z planowaną w jego sąsiedztwie drogą.

W jego ramionach architekci zaprojektowali wewnętrzny, półotwarty dziedziniec z przestrzenią do rekreacji, placami zabaw, zagospodarowaną zielenią i małą architekturą. Założenie to wpisuje się w misję fińskiego dewelopera YIT, którego motto brzmi: „More Life in Yards” [Więcej życia na podwórkach].
Portowa Zabłocie w Krakowie, wizualizacja, wiz. materiały dewelopera

Współczesnego wyrazu budynkowi nadają ciepłe, drewniane elementy w loggiach i obramowaniach okiennych oraz samonośne, szklane balustrady. Dynamiczny charakter stonowanej i powściągliwej architektury uzyskano natomiast poprzez jej rozrzeźbienie w prostopadłościennej bryle narożnika.

Projektowany budynek posiadał będzie osiem kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne z miejscami parkingowymi dla mieszkańców. Zaplanowano w nim 156 mieszkań o podwyższonym standardzie. Lokale na najwyższych piętrach zapewnią użytkownikom widok na panoramę Krakowa i wijącą się u podnóża wzniesienia wstęgę Wisły.

Zakończenie budowy planowane jest w IV kwartale 2025 roku.

Komentarze


  • PC
    Użytkownik
    2025-02-03 06:13:17
    Czemu taki brzydki klocek...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.