Znika najstarsze Multikino w Warszawie. Działkę kupił belgijski deweloper


2023.03.09
Autor: Bartosz Motorek
Multikino, jedna z największych sieci kin w Polsce, sprzedała swoją działkę przy stacji metra Imielin, gdzie stoi ich najstarsze kino w Warszawie. Nieruchomość zlokalizowana jest u zbiegu alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi.

Transakcja była wynikiem wzrostu wartości działki o powierzchni 1,0963 ha przy Alei Komisji Edukacji Narodowej 60, której Multikino było użytkownikiem wieczystym. Kupującym jest belgijski deweloper - spółka GH Development 11. Multikino zapowiada, że kino nadal będzie działało przez kolejne 18 miesięcy w niezmienionym kształcie, a środki z transakcji zostaną wykorzystane na spłatę dodatkowego zadłużenia, które umożliwiło funkcjonowanie i utrzymanie zatrudnienia spółki podczas pandemii.

Wraz z finalizacją transakcji sprzedaży nieruchomości i spłatą części pożyczek, wskaźniki bilansowe spółki ulegną poprawie. Nie planuje się sprzedaży innych działek Multikina.

Działka w Imielinie będzie teraz zabudowana na obiekt mieszkaniowo-usługowy przez dewelopera GH Development 11, który jest już obecny w Warszawie od kilku lat. Pierwszą stołeczną inwestycją spółki było Moxo House na ul. Goszczyńskiego. Nową inwestycję zaprojektuje pracownia, która zostanie wyłoniona w wyniku konkursu. Deweloper zakłada budowę otwartego osiedla na około 300 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i rozkładach. Oferta kompleksu zostanie uzupełniona o prezstrzeń handlowo-usługową.

Obecnie rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z projektowaniem. Niedługo będziemy mogli podzielić się szczegółami związanymi z wybraną koncepcją architektoniczną – powiedziała Aleksandra Żuralska, Country Manager GH Development.

Plan miejscowy przyjęty prawie dwa lata temu przewiduje tu obiekt mieszkaniowo-usługowy. Zapisy planu nie wymagają, aby pozostały w nim funkcje kulturalne. Obiekt może mieć natomiast taką samą wysokość jak urząd dzielnicy - czyli 23 metry (7 pięter). Dokładnie naprzeciwko ratuszowej wieży może wyrosnąć wieża na 34 metry, ponieważ tu pozwolono na "dominantę wysokościową". W osi widokowej alei KEN widoczne będą zatem dwie spore wieże.

W planach GH Development jest także wejście do największych miast regionalnych w Polsce, w tym w pierwszej kolejności do Wrocławia, gdzie w 2022 roku otwarty został oddział GH Development.

Komentarze


 • Ggghh
  Gość
  2023-03-09 22:58:33
  Ten teren trochę się marnuje

 • Jaa
  Gość
  2023-03-11 09:33:33
  Mogłoby być centrum mieszkalno-uslugowe z kinem :D

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.