Warszawiacy czekają na otwarcie tej inwestycji. Inwestor podał datę


2021.06.21
Autor: Urbanity.pl
Kończy się rewitalizacja prawie 2-hektarowego terenu dawnych zakładów platerniczych Norblin, Bracia Buch i T. Werner na warszawskiej Woli. Inwestycja wkroczyła już w ostatni etap prac przed otwarciem kompleksu.

Fabryka Norblina to kompleks wielofunkcyjny, który Grupa Capital Park realizuje od listopada 2017 roku na warszawskiej Woli. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności na terenie projektu nastąpi już na początku września.

Inwestycja zlokalizowana jest na prawie 2-hektarowym terenie dawnych zakładów platerniczych Norblin, Bracia Buch i T. Werner, a po II wojnie światowej – Walcowni Metali Warszawa. Projekt zakłada rewitalizację pofabrycznego zabudowania oraz maszyn wraz z budową nowej zabudowy biurowej.

Budowa na postindustrialnym, zabytkowym terenie, jest niezwykle złożonym, ale i ekscytującym wyzwaniem. Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace konstrukcyjne już za nami – warto wspomnieć tu choćby o przesuwaniu jednego z zabytkowych budynku w całości, czy podwieszaniu dwóch innych. W chwili obecnej rewitalizacja większości zabytkowych obiektów jest już zakończona, trwają prace nad detalami architektonicznymi w ich wnętrzach – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu Construction & Development w Grupie Capital Park.

Powrót kultowego BioBazaru w zupełnie nowej aranżacji, butikowe kino według naszego autorskiego pomysłu, galeria sztuki, foodhall z 26 oryginalnymi stoiskami gastronomicznymi, liczne restauracje, piano bar z muzyką na żywo, otwarte, multimedialne muzeum, które opowie wyjątkową historię tego miejsca – to tylko część z atrakcji, jakie będą stopniowo odsłaniane już od początkowych dni września – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park.

Realizacja Fabryki Norblina jest już na końcowym etapie - większość prac związanych z budynkami została już zakończona lub jest w finalnej fazie. Obecnie prace skupiają się głównie na zagospodarowaniu terenu wokół obiektów. Prowadzone są także testy instalacji. Trwają również przygotowania alejek i aranżacji przestrzeni pomiędzy historycznymi zabudowaniami fabrycznymi, gdzie pojawią się m.in. tory transportowe i podłogowe płyty żeliwne, które zostały zachowane z czasów funkcjonowania fabryki i odrestaurowane.

Inwestycja oferuje 41 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej klasy A+. W biurowcach prowadzone są prace związane z aranżacją wnętrz oraz przygotowujące do odbiorów technicznych. Pierwsi najemcy wprowadzą się do nowych biur wraz z początkiem września - Allegro.pl (16,2 tys. mkw.), globalne centrum usługowe Japan Tobacco International (8,5 tys. mkw.), czy SEB Bank (3,3 tys. mkw.).

Gotowy jest już podziemny parking dla aut i ponad 200 rowerów. Zakończyła się także budowa konstrukcji pod pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany, podziemny parking rowerowy.

Prace budowlane konserwatorskie związane z fasadami i wnętrzem ośmiu zabytkowych budynków (B2 – ciągarnia II, B7 – pomocniczy budynek administracyjno-mieszkalny, B8 – zespół hal wydziału mechanicznego prasy 1000T i trawialni, B9 – trzynawowa hala wykańczalni, B15 – hala zakuwarek i czyszczarni, B17 – hartownia, B18 – laboratorium mechaniczne, B19 – budynek administracyjny i namiarownia) zostały już zakończone. Obecnie trwają w nich działania wykończeniowe natury konserwatorskiej oraz doszlifowywane są ostatnie detale architektoniczne. Prace konstrukcyjne prowadzone są jeszcze na wschodniej ścianie dawnej hali odlewni oraz przy obiekcie B25, który pełnił wcześniej funkcję zespołu hal 520T i ciągarni pierwszej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, obiekt ze względu na zły stan techniczny został zdemontowany, ale jest odbudowywany z wykorzystaniem odrestaurowanego, historycznego budulca.

Na finalnym etapie jest już także konserwacja maszyn i urządzeń pofabrycznych. Po wakacjach działalność rozpocznie KinoGram, gdzie kończą się prace aranżacyjne.

Projekt architektoniczny przygotowała pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering.

Komentarze


 • Yffty
  Gość
  2021-06-22 05:44:59
  Artykuł sponsorowany czy deweloper dał wam gotowe materiały prasowe?

 • Radek
  Gość
  2021-06-22 07:51:36
  Wewnątrz pewnie ciekawe, zewnątrz fatalnie.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.