Rewolucja przy Towarowej 22 w centrum Warszawy. Poznaliśmy szczegóły inwestycji Echo Investment


2023.03.21
Autor: Piotr Maślak
Ogromny kwartał w centrum Warszawy zmieni się nie do poznania, a to za sprawą najnowszego projektu firmy Echo Investment, realizowanego wspólnie z AFI Europe. Przy Towarowej 22 stanie pięć nowych wieżowców, zabudowa mieszkaniowa, przestrzeń restauracyjno-usługowa, a także Park Słowa Polskiego - centralny punkt miastotwórczej inwestycji w ścisłym centrum stolicy.

Drukarnia Dom Słowa Polskiego, centrum Jupiter, a teraz...


Echo Investment jest właścicielem działki o powierzchni 6,5 ha przy ulicy Towarowej 22 na Woli, za którą zapłaciło ponad 180 mln euro, co było jedną z największych transakcji sprzedaży gruntów w Polsce. Teren dawnych zakładów poligraficznych, na którym w ostatnim czasie funkcjonowało centrum handlowe Jupiter (wyburzone na początku 2023 roku) przejdzie ogromną metamorfozę.

Towarowa 22 - miastotwórcza inwestycja Echo Investment


Planowane są zmiany w rejonie ulicy Towarowej, gdzie działka po dawnej drukarni zostanie podzielona na osiem nowych kwartałów, między którymi przebiegać będą uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Projekt zakłada również odtworzenie ulicy Wroniej oraz przejścia między ulicami Chłodną a Pańską. W parterach budynków zlokalizowane zostaną sklepy, kawiarnie, restauracje oraz różnego rodzaju usługi. Projekt w 50 proc. zajmie powierzchnia biurowa, 25 proc. zostanie przeznaczona na PRS, a kolejne 25 proc. zajmą usługi.

Dwa centralne kwartały terenu, w których znajdzie się odrestaurowany pawilon Domu Słowa Polskiego, zostaną przekształcone w przestrzeń publiczną, ogólnodostępny Park Słowa Polskiego, częściowo korzystający z dawnych hal. Wokół parku powstaną budynki mieszkalne, biurowe oraz usługowe, takie jak mieszkania na wynajem. W niższych budynkach na obrzeżach działki ma powstać ponad 2 000 mieszkań, w tym ok. 600 na wynajem instytucjonalny. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych.

Kompleks wielofunkcyjny przy Towarowej na Woli ma być nowoczesnym i otwartym kwartałem miejskim, którego centralnym punktem stanie się 2-hektarowy Park Słowa Polskiego od strony ul. Miedzianej. Zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego zostanie otoczony zielenią, która ciągnąć się będzie w dawnych halach produkcyjnych za pawilonem.

Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy
powiedział: Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci

Pięć nowych wieżowców na mapie stolicy


Inwestycja Towarowa 22 to także zabudowa wysokościowa, w tym 150-metrowy wieżowiec o charakterze biurowym na działce u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Łącznie projekt biura Jems Architekci zakłada budowę pięciu wieżowców o zróżnicowanej wysokości - 45 m, 85 m, 110 m, 120 m i 150 metrów, które oferowały będą biura i mieszkania . Pozostałe budynki na terenie będą stopniowo obniżać się ku południowemu wschodowi w kierunku ulicy Miedzianej, tworząc łagodne przejście między nowoczesnym Rondem Daszyńskiego a historyczną zabudową Woli.

Za projekt architektoniczny odpowiada renomowana pracownia JEMS Architekci, która na swoim koncie ma takie realizację jak siedziba Agory w Warszawie uważana za jeden z najlepszych obiektów biurowych w Polsce. Przypomnijmy, że pierwotnie projekt zagospodarowania działki przy Towarowej zlecono duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group, którą wspierać mieli Polacy z Medusa Group.

Budowa ruszy od najwyższego wieżowca


Inwestycja przy Towarowej 22 realizowana będzie etapowo, a całość rozłożona nawet na dekadę. Najpierw powstać ma biurowiec o powierzchni 30 000 mkw., od strony ul. Pańskiej, a następnie zabudowa mieszkaniowa od strony Miedzianej. Pierwsze prace ziemne już się rozpoczęły, a już pod koniec miesiąca na placu budowy rozpoczną się pierwsze prace konstrukcyjne.

The Form - nowoczesny biurowiec w sąsiedztwie inwestycji


Na sąsiadującej z planowaną inwestycją Echo Investment działce przy Miedzianej 11, trwa już budowa nowoczesnego biurowca The Form. Nieruchomość ma powierzchnię wynoszącą około 6 300 metrów kwadratowych i została ona nabyta przez Lincoln Property Company we współpracy z grupą inwestycyjną ENERN od firmy Penta Real Estate za ok. 25 mln euro. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada renomowane biuro Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates.

Komentarze


 • Mariusz
  Gość
  2023-03-21 11:46:03
  Ładne wieże i dużo zieleni. Nie spodziewałem się tak dobrego projektu w tym miejscu. Brawo Jems!

 • WWA
  Gość
  2023-03-21 12:11:10
  Brak szklanych wieżowców?!?! Niemożliwe, że ktoś na to pozwolił. Oby jak najszybciej rozpoczęła się budowa, bo zapowiada się chyba najlepszy projekt mixed-use w Warszawie.

 • Azzip
  Gość
  2023-03-21 12:14:04
  Na wizualizacjach wygląda to wszystko naprawdę świetnie. Wieże mają mieć podobno kolejno wysokość 150m, 120m, 110m, 85m i 45m.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.